,

Narodowcy przejdą ulicami Warszawy w rocznicę powstania. W tle spór Ziobry z ratuszem

01.08.2022 12:26

Nie ma sądowej zgody na zgromadzenie cykliczne, odbędzie się więc jako zwykłe. Narodowcy zapowiadają marsz Powstania Warszawskiego dokładnie w godzinie W. mimo sprzeciwu miasta i samych powstańców.

Marsz narodowców w 77. rocznicę powstania warszawskiego
fot. Jakub Kaminski/East News/Marsz narodowców w 77. rocznicę powstania warszawskiego

Marsz narodowców w rocznicę powstania warszawskiego został zgłoszony, a jego trasa pokrywa się z tą z 2021 roku. Uczestnicy ruszą z Ronda Dmowskiego. Nie oznacza to jednak, że spór na linii władze miasta-narodowcy jest zamknięty. 
 
Do sprawy włączył się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i złożył skargę nadzwyczajną by bronić cykliczności wydarzenia, ponieważ wiąże się to z określonymi przywilejami, np. taki marsz ma pierwszeństwo przed innymi zgromadzeniami. Z drugiej strony jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wciąż apeluje, by marsz odwołać. Jednocześnie zapowiada: będziemy obserwować, co się będzie działo.

78. rocznica powstania warszawskiego. Marsz narodowców się odbędzie

- Jeżeli będą nieodpowiednie hasła albo transparenty będziemy wnosić o rozwiązanie manifestacji - mówił Rafał Trzaskowski. Władze miasta mają takie możliwości i były sytuacje, gdy z nich skorzystały. W przypadku marszu powstania warszawskiego zdecydowano się na to w 2018 roku. 
 
Na razie wciąż nie wiadomo, kiedy będzie rozpatrzona skarga Zbigniewa Ziobry. Mimo zapowiedzi, wniosek do sądu na razie nie wpłynął.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/oprac. AK

Logo radiozet Dzieje się