,

Nie żyje weteranka Powstania Warszawskiego. Pożegnał ją prezydent Trzaskowski

13.07.2022 22:18

Anna Jakubowska „Paulinka” nie żyje. Sanitariuszka batalionu „Zośka” i uczestniczka Powstania Warszawskiego miała 95 lat. "Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Anna Jakubowska „Paulinka”
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Anna Jakubowska z domu Swierczewska urodziła się 26 maja 1927 w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w organizacji PET, a później jako sanitariuszka i łączniczka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion Zośka AK. Jakubowska walczyła m.in. na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, za co otrzymała Krzyż Walecznych.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale w 1949 r. została aresztowana za działalność w Armii Krajowej i skazana w tzw. "procesie kiblowym" na osiem lat więzienia, które opuściła w 1954 r. Jakubowska w latach 80. działała w podziemiu solidarnościowym. Zainicjowała też Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad 20 filmów o działalności AK.

Anna Jakubowska „Paulinka” nie żyje

Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski i kapituły konkursu im. Jana Rodowicza „Anody”. Zasiadała w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich. W 2018 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. W uzasadnieniu uchwały Rady Warszawy podkreślono, że Jakubowska to powstaniec warszawski, działaczka kombatancka i społeczna całym swoim życiem nierozerwalnie związana z Warszawą. 

Uczestniczkę Powstania Warszawskiego pożegnały stołeczne osobistości. "Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Warszawy. Bohaterka. Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy. W wieku 95 lat odeszła Anna Jakubowska «Paulinka». Będziemy o Pani zawsze pamiętać" - napisał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Polityk nawiązał do sprawy, jaką Jakubowskiej wytoczyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. 13 grudnia 2021 r. sąd przyznał jej 9 mln zł zadośćuczynienia za m.in. niesłuszne skazanie i więzienie w powojennej Polsce. Prokuratura, wraz z prezesem SO w Warszawie Piotrem Schabem, uznała, że to za wysoka kwota i powinna być o połowę niższa. Dopiero 29 czerwca tego roku Prokuratura Krajowa uznała, że domaganie się zmiany odszkodowania jest bezpodstawna.

"Dziś odeszła Anna Jakubowska „Paulinka”. Sanitariuszka batalionu «Zośka. Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci" - napisał na Twitterze Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Michał Szukała

Logo radiozet Dzieje się