,

Chcą zakazać sprzedaży alkoholu w nocy. "Jest to inicjatywa ponad podziałami"

31.08.2022 07:31

Aktywiści postulują wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach nocą. Zakaz miałby obowiązywać w centralnych dzielnicach Warszawy. W środę złożą w stołecznym ratuszu petycję w tej sprawie.

Piwo
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

– Postulujemy wprowadzenia przez władze miasta zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach od godziny 22 do 6 rano. Zakaz miałby obowiązywać w centralnych dzielnicach Warszawy: Śródmieściu, Mokotowie, Pradze-Północ, Pradze-Południe, Żoliborzu, Woli i Ochocie – powiedział jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Bartosz Kozłowski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Warszawa wprowadzi nocną prohibicję?

Jak wyjaśnił, intencją wprowadzenia ograniczenia dostępności alkoholu jest poprawa bezpieczeństwa w mieście, a także normalizacja sprzedaży napojów alkoholowych. – Traktujemy to także jako próbę wspieranie osób uzależnionych – stwierdził Kozłowski.

– Gdyby na przykład heroina była tak dostępna jak alkohol, to wszyscy uważalibyśmy, że coś jest nie tak. Dlaczego nasza tolerancja wobec alkoholu ma być dużo wyższa – dodał i podkreślił, że spożycie alkoholu w Polsce wciąż rośnie, a w Warszawie jest wyższe niż średnio w kraju.

Aktywiści początkowo rozważali propozycję objęcia zakazem całej Warszawy, jednak ostatecznie postanowiono, że postulat zostanie ograniczony do dzielnic centralnych. – Jest to inicjatywa ponad podziałami, którą wspólnie proponują Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi oraz Polska 2050. Nasza petycja jest wynikiem kompromisu – powiedział Bartosz Kozłowski.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się