Warszawa
  • mid-22801338
  • mid-22801332
  • mid-22801334
  • 7 Zobacz
fot. PAP

W Godzinie "W" w stolicy rozległ się dźwięk syren. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy. Tak Warszawa oddała hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego w 78. rocznicę zrywu.

Powstanie Warszawskie wybuchło niemal dokładnie 78 lat temu - 1 sierpnia 1944 roku. Godz. 17, zwana Godziną "W", czyli pora rozpoczęcia zrywu, jest symbolicznym momentem oddania hołdu bohaterom walk z hitlerowskim okupantem.

Godzina "W". Warszawa oddała hołd powstańcom

Jak co roku, na dźwięk syren przystawali zarówno przechodnie jak i samochody czy motocykle. Kierowcy wysiadali z aut, a motocykliści zsiadali ze swoich maszyn. Pojazdy zatrzymali również motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów. Uruchomili także sygnały dźwiękowe.

Po godz. 17 rondo Dmowskiego, na którym pojawiły się tłumy, zostało spowite dymem z rac. Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli natomiast ogromny znak Polski Walczącej.

Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla kilkunastu jednostek, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego. Nad Warszawą przeleciały również trzy samoloty wojskowe.

loader

RadioZET.pl/PAP