,

Nie będzie opłatka na Radzie Warszawy. Jaki: Co następne? Odgradzanie kościołów?

04.12.2019 11:20

Koniec z dzieleniem się opłatkiem w Radzie Miasta Warszawa. Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady, chce wprowadzić nową, świecką, tradycję. Posłowie PiS nie ukrywają oburzenia.

opłatek
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Podczas sesji Rady Warszawy poprzedzającej Święta Bożego Narodzenia nie odbędzie się spotkanie opłatkowe – donosi wyborcza.pl. Od lat warszawscy samorządowcy spędzali ostatnie spotkanie przed świętami na łamaniu się opłatkiem i czytaniu Pisma Świętego. Teraz ma się to zmienić.

Jestem odpowiedzialna za organizację pracy rady. Wysłuchuję od radnych, że to nie fair, że muszą przerywać obrady, a nie dla wszystkich jest to ważne – powiedziała Malinowska-Grupińska z PO.

Spotkanie opłatkowe ma się tym razem odbyć poza sesją, 17 grudnia. Jak poinformowała szefowa Rady, będzie to „samorządowe spotkanie” bez udziału duchownych.

Kto będzie chciał, to przyjdzie – dodała Malinowska-Grupińska.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco w newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Bez opłatka na sesji Rady Warszawy. Posłowie podzieleni

Posłowie są podzieleni. Lewicowa radna Agata Diduszko-Zyglewska cieszy się ze zmiany.

W końcu ten rodzaj śledzika odbędzie się poza pracą. Dla mnie to ważna różnica. Nie wszyscy radni są skłonni świętować w ten sposób. Doceniam ten krok – podkreśliła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Odmiennego zdania jest za to przedstawiciel PiS Dariusz Lasocki, który napisał w tej sprawie list. Radny twierdzi, że złamano konstytucję.

Jako radny i mieszkaniec Warszawy z wielkim zdziwieniem i zaniepokojeniem odebrałem jednoosobowe działania i słowa Pani Przewodniczącej w kontekście rezygnacji ze spotkania opłatkowego, jakie od wielu lat (przynajmniej od połowy lat 90.) miały miejsce w Radzie m.st. Warszawy podczas jej posiedzenia. [...] Polska kultura - co zapewne Pani przyzna - karmi się również tradycją, a w tym przypadku tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Nie można Świąt tych odseparować od ich religijnego i transcendentnego charakteru. Święta te nikogo nie wykluczają, nikogo nie pomijają, nikogo nie odrzucają. Są czasem nadziei, oczekiwania, miłości, czasem Narodzenia Boga – zaznaczył.

Swojego niezadowolenia nie ukrywa również Patryk Jaki.

Świetnie. Teraz się wstydzą wieloletnich tradycji własnego miasta. Co będzie następne? Odgradzanie kościołów? – pytał na Twitterze.

Zobacz także

RadioZET.pl/Warszawa.wyborcza.pl/PAP/Twitter

Logo radiozet Dzieje się