,

Syreny alarmowe i dzwony 1 sierpnia 2022 w Warszawie

01.08.2022 09:45

1 sierpnia o 17:00, w Godzinę "W",  w Warszawie wyją syreny. To hołd dla uczestników Powstania Warszawskiego. W 2022 roku przypada 78. rocznica jego wybuchu. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił, że przebywający w stolicy uchodźcy z Ukrainy zostaną o poinformowani o włączeniu syren alarmowych. Syreny wyją też m.in. w Gdańsku i Gdyni, gdzie zdecydowano się w ten sposób uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim.

Syreny Warszawa 1 sierpnia
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER

Syreny 1 sierpnia w Warszawie

Syreny alarmowe wyją w całej Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17:00. To hołd dla uczestników Powstania Warszawskiego. W tym roku mija 78 lat od jego wybuchu. "1 sierpnia o godzinie 17 w całej stolicy zawyją syreny. Przystańmy wtedy wszyscy, by minutą ciszy uczcić 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i posłuchajmy, co nam dzisiaj mówi ten dźwięk" - napisali we wspólnym apelu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i środowiska powstańcze. 

"To przede wszystkim wielki hołd dla wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego. Oni nauczyli nas, jak walczyć o godność, nawet kosztem wielkich ofiar. Ci, którzy przeżyli dali nam naukę jak budować wolną Polskę w warunkach tylko częściowej suwerenności. Składamy wam wszystkim wielkie podziękowania za to, że żyjemy dziś w wolnym i bezpiecznym kraju. Ale w dźwięku syren, w tym roku będą także inne, współczesne tony. W 2022 roku nasi sąsiedzi, nasi goście z Ukrainy uciekają do Warszawy przed nalotami i rakietami, przed niepojętą agresją Rosji. Chcemy im powiedzieć, że są w mieście, które się nie poddaje, które zna uchodźczy los jak żadne inne miasto w Europie. Które wie, jak podnosić się z gruzów. I jak kroczyć do wolności. 1 sierpnia 1944 roku to data, która była jednym z etapów polskiej drogi do bezpieczeństwa i suwerenności. Chwała bohaterkom i bohaterom Powstania!" - czytamy w apelu.

Powstanie Warszawskie. W tym roku 78. rocznica

Prezydent Warszawy zaprosił wszystkich warszawiaków na obchody 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Przede wszystkim będziemy na powstańczych mogiłach, pod pomnikami, na Cmentarzu Powązkowskim i na Woli, na placu Krasińskich i we wszystkich miejscach, które dla powstania są ważne - powiedział.

- Ważne, żebyśmy tam byli i jak co roku, świadczyli, że ważne jest dla nas Powstanie Warszawskie i jego bohaterowie, którzy są dla nas wzorem postępowania - podkreślił.

Dzwony biją w Warszawie 1 sierpnia o godz. 17

O modlitwę za poległych powstańców i uruchomienie dzwonów w warszawskich kościołach 1 sierpnia o godz. 17 apelował do księży proboszczów Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Warszawskiej.

"Prosimy o uwzględnienie tej rocznicy w liturgii, a więc o pamięć modlitewną za poległych Powstańców w modlitwie powszechnej oraz o uruchomienie dzwonów kościelnych w archidiecezji warszawskiej" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji. Jego autorzy podkreślili, że sygnał ten będzie formą hołdu poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom stolicy.

O włączenie dzwonów we wszystkich kościołach diecezji warszawsko-praskiej zaapelowała również kuria warszawsko-praska. "Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" - wyjaśnili autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej.

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się