,

Warszawa z prestiżowym wyróżnieniem. "Jest wzorem dla europejskich miast"

03.12.2019 16:49

Wielkie wyróżnienie dla Warszawy. W tym roku nagroda Access City, przyznawana przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Forum Osób Niepełnosprawnych, przypadła stolicy!

niepełnosprawny
fot. GERARD/REPORTER

Komisja Europejska uhonorowała Warszawę nagrodą Access City 2020 w wysokości 150 tys. euro. Stolica Polski została wyróżniona za poprawę dostępności miasta dla osób niepełnosprawnych. Podczas ceremonii wręczania nagród europejska komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen nie szczędziła pochwał pod adresem polskiego miasta.

Chcesz być na bieżąco w newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Dzięki nagrodzie Access City zwycięskie miasta mogą zainspirować inne miasta w Unii i poza nią, które borykają się z podobnymi wyzwaniami. Warszawa, laureat 10. edycji, jest wzorem dla innych, dowodząc, że nawet w bardzo krótkim czasie można wiele zrobić, i że zaangażowanie może być kluczem do sukcesu - oświadczyła.

Zobacz także

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Na podium tuż za stolicą Polski uplasowało się hiszpańskie miasto Castello de la Plana (120 tys. euro) i Skelleftea w Szwecji (80 tys. euro).

Wyróżniono również inne europejskie metropolie. Fińskie Tartu nagrodzono za "oddolne podejście do kwestii dostępności", francuskie Evreux - "za pracę w zakresie ukrytej niepełnosprawności", natomiast grecką Chanię "za wykorzystanie technologii do stworzenia dostępnych miejsc parkingowych".

Jak podaje portal warszawa.naszemiasto.pl, jednym z ostatnio wybudowanych w stolicy udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami są platformy na Dworcu Wschodnim. Przeszkolony pracownik pomoże wjechać lub zjechać z peronu. Aby go wezwać, należy skontaktować się z obsługą. Już za kilka lat to tymczasowe rozwiązanie zastąpią windy i schody ruchome.

Zobacz także

RadioZET.pl/warszawa.naszemiasto.pl/PAP/Twitter

Logo radiozet Dzieje się