,

W niedziele niehandlowe warszawskie autobusy i tramwaje pojadą rzadziej

04.12.2019 09:59

W przyszłym roku warszawskie autobusy w niedziele niehandlowe będą jeździć rzadziej – zdecydował Zarząd Transportu Miejskiego. Według urzędników ma to przynieść około 25 milionów złotych oszczędności.

Autobusy warszawskie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W 2020 roku Zarząd Transportu Miejskiego planuje zmiany dotyczące częstotliwości kursowania środków komunikacji miejskiej w niedziele niehandlowe. Ze wstępnych wyliczeń ZTM wynika, że z przejazdów autobusami i tramwajami korzysta wtedy ponad 30 proc. mniej pasażerów niż w niedziele, w które sklepy są otwarte. Dlatego ruch w te dni będzie odbywał się rzadziej.

Miasto wyliczyło, że zaoszczędzi w ten sposób nawet 25 mln zł, które będzie mogło zagospodarować na inny cel.

Te pieniądze chcielibyśmy wykorzystać efektywnie w innych porach, a przede wszystkim w innych dniach – stwierdził kierownik działu organizacji przewozów w ZTM Paweł Mudant w rozmowie z Radiem ZET.

Zobacz także

W niedziele niehandlowe kursy będą rzadsze

W 2019 roku łącznie mamy 14 niedziel handlowych. Obecnie możemy zrobić zakupy jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca oraz w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. W przyszłym roku niedziel handlowych będzie niewiele, bo tylko 7, dlatego ZTM chce zmienić kilkanaście czy kilkadziesiąt rozkładów jazdy autobusów i tramwajów. 

Myślę, że pod koniec przyszłego tygodnia te linie zostaną podane do publicznej wiadomości – powiedział Mudant.

Niektóre linie w niedziele niehandlowe będą kursowały rzadziej niż w dni handlowe. Oznacza to, że zamiast na przykład podjeżdżać na przystanki co 15 minut, będą kursowały co 20 minut. Z kolei w kilka niedziel handlowych autobusy mogłyby jeździć według sobotnich rozkładów jazdy.

Chcesz być na bieżąco w newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP