,

Wielka wycinka w Ogrodzie Saskim? Pod topór może pójść blisko 100 drzew

13.10.2022 09:56

Jak dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski, spółka Pałac Saski ma w planach wycięcie blisko 100 drzew w Ogrodzie Saskim. Spółka oficjalnie temu zaprzecza i przekonuje, że nie złożyła do stołecznego ratusza wniosku o wycinkę.

ogród saski
fot. Adam Burakowski /REPORTER

Według informatorów Radia ZET sporządzona przez Pałac Saski inwentaryzacja zakłada usunięcie 91 drzew i 19 krzewów a także przesadzenie 26 drzew i adaptację kolejnych 14.

- Trwają badania prowadzone przez ekspertów z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - mówi rzecznik Pałac Saski sp z o.o. Sławomir Kuliński. Dodaje, że rozpoczęto tak zwane "szkółkowanie" drzew.

Radio ZET: Plany wycinki drzew w Ogrodzie Saskim

- To metoda na zagęszczanie ich korzeni przed przesadzeniem drzewa. Polega na podkopywaniu korzeni i ich stopniowym podcinaniu. Planujemy przeprowadzić przetarg na przesadzanie drzew - mówi Kukliński. Dopytywany o plany wycinki drzew odpowiada, że nic o nich nie wie.

Ogród Saski to park miejski w śródmieściu Warszawy, założony w latach 1724–1748 dla króla Augusta II Mocnego. Według Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ogrodzie rośnie 1200 drzew, w tym 6 uznanych za pomniki przyrody.

Odbudowa Pałacu Saskiego włącznie z odbudową sąsiedniego Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ma pochłonąć 2,5 mld zł. Pomysł odbudowy pałacu zgłosił Prezydent Andrzej Duda a znalazł się on w maju 2021 roku w programie Polski Ład Zjednoczonej Prawicy.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się