,

Kliczko honorowym obywatelem Warszawy. Pogratulowała mu Traczyk-Stawska

PAP
31.07.2022 19:35

Witalij Kliczko, Prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz i prof. Andrzej Rottermund zostali honorowymi obywatelami Warszawy - zdecydowała Rada Warszawy. Specjalne słowa do mera Kijowa skierowała Wanda Traczyk Stawska, weteranka Powstania Warszawskiego.

Rafał Trzaskowski i Wołodymyr Kliczko
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Witalij Kliczko, były bokser i od 2014 r. mer Kijowa, został wyróżniony przez Radę Warszawy tytułem honorowego obywatela stolicy. Wyróżnienie w jego imieniu odebrał brat Wołodymyr, ponieważ Witalij pozostaje w Ukrainie i odpowiada za administrowanie Kijowem podczas rosyjskiej inwazji. 

Na uroczystej sesji Rady Warszawy, która odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wyróżnienia odebrali także były dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund i była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kliczko honorowym obywatelem Warszawy

Na uroczystości była również obecna weteranka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. "Wystarczyło kilka minut rozmowy, żeby nasz gość (Wołodymyr Kliczko - red.) powiedział o pani Wandzie Traczyk-Stawskiej, że jest jego idolką. Pani Wanda z całego serca wspiera walczących o swoją wolność i europejską przyszłość Ukraińców" – napisał na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, zamieszczając nagranie z krótkiego spotkania.

Wanda Traczyk-Stawska zapewniła Kliczkę, że Polacy całym sercem wspierają Ukrainę. Akcentowała, że wspominając osamotnioną, walczącą w 1944 r. Warszawę nasuwają się skojarzenia z tym, co dzieje się teraz na Ukrainie.

- Chcę powiedzieć o tym, co wszyscy czujemy. Widzimy Warszawę w powstaniu, która nie dostała pomocy i myślimy o was i wołamy: dajcie broń jak najszybciej. Wszystkiego dobrego dla was – powiedziała Traczyk-Stawska.

Kliczko podziękował i zwrócił się do uczestniczki Powstania Warszawskiego słowami: "jest pani moim idolem". - Dziękuję, jestem tylko zwykłym żołnierzem powstania, który jeszcze żyje – zareagowała 95-letnia Wanda Traczyk-Stawska.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się