Air Force One wyleciał z Warszawy. Biden zakończył swoją wizytę w Polsce

22.02.2023 17:52

Air Force One z prezydentem USA odleciał do Waszyngtonu z warszawskiego lotniska. W środę po południu Joe Biden zakończył swoją 2-dniową wizytę w Polsce. 

Air Force One
fot. PAP/Paweł Supernak

Przed godz. 18 samolot z amerykańskim prezydentem na pokładzie wystartował z lotniska Warszawa-Okęcie. Joe Biden przyjechał swoją limuzyną prosto z Pałacu Prezydenckiego, gdzie w środę spotkał się z przywódcami bukaresztańskiej dziewiątki (państwa wschodniej flanki NATO).

"Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać międzynarodową presję na Rosję. Potępiamy także wszystkich, łącznie z Białorusią, którzy aktywnie ułatwiają prowadzenie przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie" - napisali w oświadczeniu po spotkaniu w Warszawie liderzy bukaresztańskiej dziewiątki.

Joe Biden zakończył wizytę w Polsce

Wizyta Bidena w Polsce rozpoczęła się tuż po niespodziewanej podróży prezydenta USA do Kijowa. W poniedziałek wieczorem przyjechał pociągiem z ukraińskiej stolicy do Przemyśla, skąd w kolumnie pojazdów udał się na lotnisko w Rzeszowie. Wylądował w Warszawie po godz. 23 w poniedziałek. 

We wtorek odbył konsultacje z polskim prezydentem Andrzejem Dudą oraz wygłosił publiczne przemówienie w ogrodach Zamku Królewskiego. Podkreślił w nim obowiązki wynikające z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, wsparł Ukraińców w walce z Rosjanami i podziękował Polakom za ich pomoc dla uchodźców po pełnoskalowej inwazji.

Z kolei w środę prezydent USA spotkał się z pracownikami amerykańskiej misji w Polsce oraz wziął udział w szczycie bukaresztańskiej dziewiątki. Była to druga w ciągu ostatnich 12 miesięcy wizyta Joe Bidena w Polsce.

loader

RadioZET.pl/PAP