"Wylądował". Samolot z Bidenem na warszawskim lotnisku

20.02.2023 23:13

Samolot z prezydentem USA wylądował na lotnisku Warszawa-Okęcie. Maszyna z Joe Bidenem leciała z Rzeszowa-Jasionki, gdzie polityk wrócił z niezapowiedzianej i krótkiej wizyty w Ukrainie. Przywódca USA zatrzyma się na dwie noce w Hotelu Marriott w centrum stolicy.

Joe Biden
fot. Michal Dyjuk/Associated Press/East News

Joe Biden złożył w poniedziałek 5-godzinną wizytę w Kijowie. Na miejscu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i potwierdził silne wsparcie dla władz w Kijowie w walce z rosyjską inwazją. 

Następnie prezydent USA pociągiem pojechał do Przemyśla, gdzie przesiadł się do kolumny pojazdów i ruszył w kierunku lotniska Rzeszów-Jasionka. Stamtąd samolotem rządowym poleciał do polskiej stolicy, gdzie wylądował o godz. 23:13.

Joe Biden w Polsce. Samolot z prezydentem wylądował w Warszawie

Z lotniska kolumna pojazdów z prezydentem USA pojechała w stronę centrum Warszawy, gdzie mieści się Hotel Marriott. Joe Biden spędzi dwie noce w 120-metrowym apartamencie. 

Oficjalna wizyta Bidena w Polsce rozpocznie się we wtorek. Po godz. 13. odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i USA: Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Przywódcy będą rozmawiali w cztery oczy, a następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

Prezydent Andrzej Duda mówił niedawno, że wizyta prezydenta USA będzie mieć "potężną polityczną wagę". Dodał, że podczas tej wizyty spodziewa się "wielu konkretów". - Nie chcę i nie mogę za bardzo o nich mówić, ale spodziewam się wielu konkretów. Być może będą to takie konkrety, o których nie będziemy mogli publicznie powiedzieć. Taka wizyta zawsze się na konkrety przekłada - zaznaczył.

O godz. 17.30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie Joe Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego. Jak zapowiadał prezydent Andrzej Duda, wystąpienie amerykańskiego prezydenta będzie miało istotny wymiar historyczny i będzie ważne, jeżeli chodzi o tworzenie strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy. Dodał, że fundamentalne znaczenie ma to, iż będzie wygłoszone z Warszawy.

W środę, czyli ostatniego dnia wizyty Bidena w Polsce, odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy.

loader

RadioZET.pl/PAP Aleksandra Rebelińska, Wojciech Huk, Wiktoria Nicałek