,

Dymisja w stołecznej radzie miasta. Bliski współpracownik Trzaskowskiego zrezygnował

22.03.2023 17:45

Sekretarz Warszawy Włodzimierz Karpiński podał się do dymisji. - W ubiegłym tygodniu, mój klient wysłał do mnie pisemną rezygnację z funkcji sekretarza miasta. Gdy tylko dotrze ona do mnie, niezwłocznie przekażę ją do stołecznego ratusza - powiedział w środę PAP pełnomocnik Włodzimierza Karpińskiego mec. Michał Królikowski.

Włodzimierz Karpiński
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu został zatrzymany w śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak (obaj zgadzają się na podawanie nazwiska - red.), a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Są oni podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Karpińskiemu postawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 5 mln zł. Na początku lutego m.in. podobny zarzut w tym samym śledztwie usłyszał już b. wiceminister skarbu Rafał Baniak. Obydwaj zostali tymczasowo aresztowani. 

W środę pełnomocnik Karpińskiego przekazał, że w ubiegłym tygodniu jego klient wysłał do niego pisemną rezygnację z funkcji sekretarza miasta. Informację potwierdziła rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth. - Otrzymaliśmy informację od pełnomocnika, że p. Włodzimierz Karpiński złożył rezygnację ze stanowiska - przekazała PAP, dodając, że gdy tylko pismo trafi do rąk prezydenta Warszawy, to zgodnie z zapowiedzią, rezygnacja zostanie przyjęta.

Karpiński złożył rezygnację

15 marca Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia na areszt Włodzimierza Karpińskiego. Dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski ustalił, że prokuratura nie ma dowodu w postaci zdjęć czy nagrań przyjęcia łapówki przez Włodzimierza Karpińskiego. Ma za to zeznania "małego świadka koronnego" - dentystki.

Prokuratura zamierza przesłuchać pracowników MPO i urzędników stołecznego ratusza, w tym najprawdopodobniej prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jak ustaliło Radio ZET, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wycofał swoje poręczenie za Rafała Baniaka. 

Rafał Trzaskowski już wcześniej zawiesił Karpińskiego. "W Polsce, w którą wierzę i o którą będę walczył, obowiązuje zasada domniemania niewinności. W Polsce PiS obowiązuje zasada domniemania winy. Włodzimierz Karpiński został zawieszony pełnieniu obowiązków Sekretarza Warszawy. Ale o tym, czy jest winny czy niewinny, zdecyduje sąd"  - napisał prezydent stolicy.

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się