Obserwuj w Google News

Wojewoda unieważnił prezydentowi Warszawy antydyskryminacyjny konkurs. Uznał, że to promocja gender

1 min. czytania
31.03.2022 07:54
Zareaguj Reakcja

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił rozstrzygnięty w grudniu konkurs stołecznego ratusza na program upowszechniania i ochrony wolności praw człowieka oraz swobód obywatelskich - dowiedział się dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Wybrano w nim program "Równe Miejsce - warszawski system standaryzacji miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji". Zastrzeżenia do programu zgłosiła wojewodzie Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Wojewoda unieważnił konkurs prezydenta Warszawy
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wojewoda mazowiecki unieważnił konkurs rozstrzygnięty pod koniec ub. roku przez stołeczny ratusz. "Równe Miejsce" to działający od 2020 roku program standaryzacji miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji. Prowadzi go Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, którego twórcą był działacz lewicy Krzysztof Śmiszek.

W grę wchodzą między innymi szkolenia dla pracowników o dyskryminacji czy uprzedzeniach dotyczących orientacji seksualnej. W grudniu 2021 roku stołeczny ratusz przyznał na kolejne lata działania programu 200 tysięcy złotych.

Wojewoda mazowiecki unieważnił konkurs rozstrzygnięty przez warszawski ratusz

Konstanty Radziwiłł dopatrzył się w konkursie błędów formalnych. "Przede wszystkim jednak przedmiot zadania publicznego, użyte w nim sformułowania oraz zakładany sposób jego realizacji prowadzą do wniosku, że rzeczywistym celem zadania jest nie tyle ochrona wolności i praw człowieka, swobód obywatelskich oraz działania wspomagające rozwój demokracji, co promocja określonego światopoglądu, w szczególności ideologii gender" - napisał w uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewoda Mazowiecki.

Stołeczny ratusz nie wyklucza podjęcia dalszych kroków prawnych w sprawie decyzji wojewody mazowieckiego.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/oprac. BCh