Obserwuj w Google News

ZUS chce wypłacić prawie 3 mln złotych, ale nie wie komu. Przez źle zapłacone składki

Redakcja
1 min. czytania
14.04.2017 12:17
Zareaguj Reakcja

2,8 miliona złotych na koncie ZUS-u nie ma właścicieli. Są to pieniądze, których Zakład nie może zaksięgować na indywidualnych kontach, bo wskutek błędów nie wiadomo do kogo należą. Stąd apel do tych, którzy mają wątpliwości, czy ich składki na pewno wpłynęły na konto instytucji, aby sprawdzili w internecie bądź osobiście w urzędzie, co dzieje się z ich pieniędzmi. 

ZUS
fot. East News

- Najczęściej problem leży po stronie firm, które płacą składki za swoich pracowników - wyjaśnia rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. - Są to przypadki, kiedy np. nie podano numeru PESEL, NIP, REGON albo były to błędne znaczniki, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować - dodaje. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

I dlatego właśnie warto sprawdzić osobiście, czy wszystkie składki są za nas opłacone. Można to zrobić np. przy pomocy platformy e-ZUS - wystarczy zarejestrować się w systemie.

Przynajmniej raz trzeba jednak udać się osobiście do ZUS-u, żeby zakład zweryfikował na podstawie dowodu osobistego (czy innego ekwiwalentnego dokumentu) naszą tożsamość. Następnie już w internecie możemy na bieżąco sprawdzać stan naszych składek.

RadioZET.pl/AJ/MP