Obserwuj w Google News

Zakaz handlu w niedzielę. Kiedy rząd podejmie decyzję?

Redakcja
1 min. czytania
17.03.2017 10:21
Zareaguj Reakcja

Możliwe, że już w najbliższy wtorek rząd zdecyduje, co z zakazem handlu w niedziele. Obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel autorstwa Solidarności dostał już pozytywną opinię od Komitetu Stałego Rady Ministrów.

supermarket
fot. Pixabay

Komitet pod przewodnictwem ministra Henryka Kowalczyka jest za dalszymi pracami nad projektem. Zgłosił jednak drobne uwagi dotyczące kar za nieprzestrzeganie zakazu. W projekcie jest mowa o grzywnie, a nawet karze więzienia do lat dwóch. Komitet Stały jest za ich wykreśleniem.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Otwarta pozostaje natomiast liczba niedziel, w które ma obowiązywać zakaz handlu. Na pewno nie będą to wszystkie w miesiącu - tak mówił niedawno wicepremier Morawiecki, którego zdanie często jest decydujące. Morawiecki sugerował, że dobrym kompromisem pomiędzy związkowcami a pracodawcami byłoby, gdyby zakaz obowiązywał w dwie niedziele w miesiącu. Solidarność też zapowiadała gotowość do konsensusu.

 

Projektowany zakaz ma dotyczyć większości sklepów. Nie podlegałyby mu małe sklepiki, w których klientów obsługuje właściciel, a także apteki, stacje benzynowe, sklepy na dworcach i lotniskach.

RadioZET.pl/mso/DG