Obserwuj w Google News

Legislacyjny „bubel roku”? Banalny sposób na obejście zakazu handlu

Redakcja
2 min. czytania
13.02.2018 16:52
Zareaguj Reakcja

Zakaz handlu w niedziele to „bubel roku” — podaje Forum Obywatelskiego Rozwoju. Fundacja przedstawiła sprzedawcom łatwy sposób na obejście nowych przepisów. 

Legislacyjny „bubel roku”? Banalny sposób na obejście zakazu handlu
fot. Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

Od 1 marca br. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany — do dwóch niedziel w 2018 roku, a w 2019 roku jednej niedzieli. Od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele. Przedsiębiorcy prześcigają się w pomysłach na sprzedaż produktów mimo formalnego zakazu. Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów wyjdą stacje benzynowe, gdzie będzie można kupić  warzywa, mięso, ryby, oleje, pieczywo... 

Na błędy w ustawie o zakazie handlu w niedzielę zwraca uwagę Forum Obywatelskiego Rozwoju. Fundacja nazywa nowe prawo „bublem roku”.

Jak słusznie zauważa FOR, zakaz handlu nie obejmuje automatów, w których możemy kupić słodycze, kanapki i kawę. Już wkrótce będzie w nich możliwy zakup... telewizorów i ubrań! Jak wygląda cała procedura zakupu? W maszynach można pobrać tzw. symbole towaru. Formalnie zakupów dokonuje się w urządzeniu, a produkt odbiera w wyznaczonym punkcie za okazaniem „symbolu”.

Dwie w marcu, cztery w kwietniu... W te niedziele nie zrobisz zakupów! [HARMONOGRAM]

Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zrobimy także zakupy w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.

RadioZET.pl/PAP,WP Finanse/DG