Legislacyjny „bubel roku”? Banalny sposób na obejście zakazu handlu
Zakaz handlu w niedziele to „bubel roku” — podaje Forum Obywatelskiego Rozwoju. Fundacja przedstawiła sprzedawcom łatwy sposób na obejście nowych przepisów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Od 1 marca br. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany — do dwóch niedziel w 2018 roku, a w 2019 roku jednej niedzieli. Od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele. Przedsiębiorcy prześcigają się w pomysłach na sprzedaż produktów mimo formalnego zakazu. Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów wyjdą stacje benzynowe, gdzie będzie można kupić warzywa, mięso, ryby, oleje, pieczywo...
Na błędy w ustawie o zakazie handlu w niedzielę zwraca uwagę Forum Obywatelskiego Rozwoju. Fundacja nazywa nowe prawo „bublem roku”.
Jak słusznie zauważa FOR, zakaz handlu nie obejmuje automatów, w których możemy kupić słodycze, kanapki i kawę. Już wkrótce będzie w nich możliwy zakup... telewizorów i ubrań! Jak wygląda cała procedura zakupu? W maszynach można pobrać tzw. symbole towaru. Formalnie zakupów dokonuje się w urządzeniu, a produkt odbiera w wyznaczonym punkcie za okazaniem „symbolu”.
Dwie w marcu, cztery w kwietniu... W te niedziele nie zrobisz zakupów! [HARMONOGRAM]
Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.
Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.
W niedziele zrobimy także zakupy w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.
RadioZET.pl/PAP,WP Finanse/DG