Obserwuj w Google News

Minister Waszczykowski zakończył wizytę w USA. Poruszył temat wiz i Smoleńska

Redakcja
1 min. czytania
21.04.2017 12:43
Zareaguj Reakcja

Zakończyła się oficjalna wizyta Witolda Waszczykowskiego w USA. Szef MSZ przyleciał do Waszyngtonu na zaproszenie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona. Było to pierwsze spotkanie czołowych dyplomatów USA od czasu, gdy prezydentem został Donald Trump.

Minister Waszczykowski zakończył wizytę w USA. Poruszył temat wiz i Smoleńska
fot. PAP

– W prawie godzinnej rozmowie dominowały tematy związane z bezpieczeństwem zbiorowym zarówno w najbliższym regionie Polski, jak i na świecie – komentował minister Waszczykowski, który dodał, że podczas rozmowy poruszył też kwestię pomocy wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej. – Pomoc techniczna, pomoc w śledztwie, pomoc polityczna w postaci wywierania presji na Rosję, jak i pomoc prawna, ponieważ jeśli w dalszym ciągu nie będzie współpracy ze strony rosyjskiej, Polska zamierza złożyć skargę do Trybunału Międzynarodowego – mówił Waszczykowski podkreślając, że polski rząd ma nadzieję, że nowa republikańska administracja USA „spojrzy na tę sprawę świeżym okiem”.

Szef polskiego MSZ wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do oficjalnego spotkania prezydentów Polski i USA. Poza sprawami bezpieczeństwa i tematem katastrofy smoleńskiej został również poruszony temat zniesienia wiz dla Polaków udających się za ocean. – Kwestia objęcia Polaków programem bezwizowym jest związana z rozwojem współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi – komentował Waszczykowski. Niestety nie padły żadne konkretne deklaracje w tym temacie.

Wizyta ministra Waszczykowskiego w Waszyngtonie jest „przykładem nasilenia kontaktów władz w Warszawie z nową waszyngtońską administracją Donalda Trumpa”- podkreślał rzecznik MSZ Jakub Wawrzyniak.

RadioZET.pl/PAP/strz