Obserwuj w Google News

ABW zatrzymała dwie osoby. Planowały zamach na muzułmanów w Polsce

2 min. czytania
13.11.2019 10:48
Zareaguj Reakcja

Dwie osoby zatrzymały służby ABW w związku z możliwym szykowaniem zamachu na muzułmanów – poinformował PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Służby od dłuższego czasu prowadziły śledztwo w sprawie prześladowania muzułmanów.

ABW
fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Do zatrzymań przez ABW doszło w Warszawie i Szczecinie, 10 listopada. Ustalono, że zatrzymani czynili przygotowania do zamachu na mniejszość muzułmańską. W toku śledztwa ustalono, że byli to członkowie ekstremistycznej grupy, która od dłuższego czasu zastraszała osoby wyznania islamskiego mieszkające w Polsce.

 Ustalono, że poza szykanami i prześladowaniami grupa planowała również bardziej radykalne działania z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych. - Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych

 Grupa miała wzorować się na zamachach terrorystycznych Andersa Breivika w Norwegii (2011 r.) czy ataku na meczet w Nowej Zelandii (2019 r.).

Tajemnicza akcja ABW w stolicy. Planowano zamach w Święto Niepodległości?

Pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kontaktów i zainteresowań w zakresie broni, amunicji i eksperymentów pirotechnicznych nadal zajmował się wytwarzaniem broni palnej i materiałów wybuchowych – S. Żaryn

Akcja służb objęła województwa mazowieckie, zachodniopomorskie, podkarpackie. W jednym z mieszkań na warszawskich Włochach funkcjonariusze ABW zabezpieczyli dużą ilość materiałów wybuchowych czy broń palną.

Nowa Zelandia. Zamachowiec z Christchurch usłyszał dodatkowo zarzut terroryzmu

– Ujawniony materiał wybuchowy – po przeprowadzeniu niezbędnych eksperymentów procesowych – został zneutralizowany na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy – dodał Żaryn.

Zatrzymani usłyszeli cztery zarzuty: przygotowania do przestępstwa sprowadzenia zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu […], publicznego nawoływania do zabójstwa wobec grup etnicznych i wyznaniowych, posiadania bez pozwolenia prekursorów materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji oraz przewóz narkotyków wewnątrz UE.

RadioZET.pl/PAP