Obserwuj w Google News

Barbara Borys-Damięcka nie żyje. Senator miała 85 lat.

1 min. czytania
09.06.2023 16:53
Zareaguj Reakcja

Barbara Borys-Damięcka nie żyje, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Barbara Borys-Damięcka miała 85 lat. Smutne informacje przekazał na Twitterze szef klubu KO Borys Budka. 

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka
fot. Twitter/Screen

"Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci" - napisał na Twitterze Borys Budka.

"Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać" - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Barbara Borys-Damięcka nie żyje. Miała 85 lat

Barbara Borys-Damięcka urodziła się w Warszawie 2 listopada 1937 roku. Wykształcenie zdobywała na Wydziale Organizacji Produkcji i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. 

Po zakończeniu edukacji przez prawie 40 lat była związana z Telewizją Polską. Pracowała tam jako reżyser, dyrektor Działu Realizacji Telewizyjnej, wiceprezes TVP, szef zespołu TVP czy doradca zarządu Telewizji Polskiej. Była jednym ze współtwórców Teatru Telewizji, który w czasach PRL-u cieszył się dużą popularnością. Po zakończeniu współpracy z telewizją przeszła do teatru, gdzie pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego w warszawskim Teatrze Syrena.

Swoją polityczną karierę Barbara Borys-Damięcka rozpoczęła w 2004 roku. Wówczas bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego z ramienia Inicjatywy dla Polski. W 2007 roku udało się jej zdobyć mandat senatora, który sprawowała nieprzerwanie przez 16 lat. W Senacie zasiadała jako przedstawicielka Platformy, a następnie Koalicji Obywatelskiej.

RadioZET.pl