Ciało młodego mężczyzny znalezione niedaleko Białowieży. "Może to być 23-latek"

12.03.2023 21:11

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci młodego mężczyzny, którego zwłoki znaleziono na podmokłym, bagnistym terenie niedaleko Białowieży (Podlaskie). Przy zmarłym znaleziono dokument wskazujący, że może to być 23-letni obywatel Afganistanu.

ciało młodego człowieka na granicy
fot. Shutterstock

Informację o znalezieniu kolejnych zwłok w terenie przy granicy z Białorusią, podaną przez podlaską policję w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych, potwierdza Prokuratura Rejonowa w Hajnówce.

Jej szef Jan Andrejczuk powiedział PAP, że w niedzielę ok. godz. 14-15 policja w Hajnówce została zawiadomiona o tym, iż na terenie bagiennym nad rzeką Narewka niedaleko Białowieży znaleziono ciało młodego mężczyzny. Z pierwszych oględzin zwłok wynikało, że nie ma ono obrażeń wskazujących na potencjalne przyczynienie się do zgonu osób trzecich.

Ciało młodego mężczyzny znalezione niedaleko Białowieży

Mężczyzna miał przy sobie dokumenty wskazujące, że może to być urodzony w 2000 roku obywatel Afganistanu. W śledztwie - oprócz okoliczności jego śmierci - będzie ostatecznie weryfikowana również tożsamość zmarłego. Zwłoki zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku, gdzie będzie przeprowadzona ich sekcja.

W poniedziałek zostanie formalnie wszczęte śledztwo w Prokuraturze Rejonowej w Hajnówce. Potem jednak zebrane dowody będą najprawdopodobniej przekazane do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. To do niej trafią bowiem wszystkie pojedyncze postępowania, w których ustalane są okoliczności śmierci osób, których zwłoki zostały znalezione w pobliżu granicy z Białorusią w Podlaskiem, w związku z kryzysem migracyjnym na tej granicy.

W ostatnim czasie hajnowska prokuratura przekazała tam sprawę znalezienia w połowie lutego szczątków ludzkich koło wsi Czerlonka. Były to fragmenty szkieletu, m.in. czaszka, części kręgosłupa, czy kości nóg. Wstępne wyniki badań tych szczątków nie wskazały, by do śmierci mógł przyczynić się udział osób trzecich.

Przy tych szczątkach znaleziono również elementy garderoby, np. spodnie i kurtkę; znaleziono również fotografie, a na nich postać mężczyzny w wieku 20-30 lat, wyglądającego na osobę - jak podawali śledczy - narodowości spoza krajów europejskich.

RadioZET.pl/ Robert Fiłończuk (PAP)