Obserwuj w Google News

COVID-19 szaleje w Polsce. Porażające dane. "Tak źle nie było od dwóch lat"

2 min. czytania
20.11.2023 12:37
Zareaguj Reakcja

– Zbliżamy się do dziennej liczby zakażeń COVID-19 sprzed dwóch lat – tak o kolejnej fali koronawirusa w Polsce mówi w rozmowie z Radiem ZET doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych. Dopiero 6 grudnia rozpoczną się szczepienia przeciwko Krakenowi, czyli nowej mutacji wirusa.

Szpital zakaźny
fot. Piotr Hukalo/East News

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Według doktora Pawła Grzesiowskiego mamy obecnie od kilkudziesięciu do nawet 100 tysięcy przypadków COVID-19 dziennie. Oficjalnie w ciągu doby wykrywanych jest około tysiąca zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

– Tak źle nie było od dwóch lat. Sytuacja jest fatalna – alarmuje ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej. – Nie mam żadnych środków zapobiegawczych, rząd de facto nie komentuje w ogóle sytuacji epidemicznej. Tak naprawdę jesteśmy pozostawieni sami sobie – dodaje.

Redakcja poleca

Doktor Grzesiowski zaznacza, że co prawda zachorowania w tej fali przebiegają lżej, ale nie można ich bagatelizować. – Mamy przede wszystkim zakażenia gorączkowe z bólem gardła, głowy, mięśni i osłabieniem. Pamiętajmy jednak, że każdy ostry COVID może skończyć się odległymi skutkami i powikłaniami zatorowo-zakrzepowymi – tłumaczy.

Przypomnijmy, że kilka dni temu prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie mówiła PAP, że skala zachorowań na COVID-19 może być nawet kilka-kilkanaście razy większa od oficjalnych statystyk, biorąc pod uwagę odsetek dodatnich testów. – W niektórych województwach wynosi on nawet 75 proc. Pokazuje to, iż rzeczywista liczba zakażeń jest znacznie większa – oceniała mikrobiolożka.

MZ: od 6 grudnia szczepionki przeciwko koronawirusowi Kraken

Ministerstwo Zdrowia informuje, że szczepienia przeciwko nowej mutacji koronawirusa XBB (Kraken) rozpoczną się dopiero 6 grudnia. Na chętnych pacjentów w przychodniach i aptekach czekać będzie preparat firmy Novavax. To trzecia szczepionka przeciwko nowemu podwariantowi zarejestrowana przez KE w Unii Europejskiej. "Oceniana jako bardzo skuteczna i bezpieczna" – zapewnia resort zdrowia. Szczepienia będą bezpłatne.

2 listopada 2023 roku Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), który działa przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), wydał pozytywną opinię dotyczącą rejestracji kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19 skierowanej przeciwko podwariantowi XBB.1.5 Omikron Nuvaxovid (prod. Novavax).

Źródło: Radio ZET

Nie przegap