Episkopat wydał stanowisko ws. szczepień. Minister: nie można wybrać szczepionki
- Stanowisko KEP zawiera kluczowe sformułowanie, które mówi, że mimo zastrzeżeń wierni mogą korzystać ze szczepionek AstryZeneki i Johnson&Johnson – stwierdził Michał Dworczyk w TVN24. Minister odnosił się do wydanego w środę oświadczenia zespołu ekspertów działających przy Episkopacie, którzy stwierdzili, że produkcja preparatów tych firm „budzi poważny sprzeciw moralny”.

- Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych zaprezentował stanowisko, w którym stwierdzono, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny
- Przy produkcji preparatów tych firm korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów – twierdzą eksperci KEP
- W stanowisku zaznaczono jednak, że pomimo zastrzeżeń ze szczepionek tych mogą korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki
Episkopat dodał w stanowisku, że pomimo zastrzeżeń wierni, którzy nie mają do wyboru szczepionek innych firm, mogą wybrać preparaty AstryZeneki i Johnson&Johnson. - To kluczowe sformułowanie w tym stanowisku – stwierdził Michał Dworczyk w rozmowie z TVN24.
Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień dodał, że obecnie nie ma możliwości wyboru szczepionki. - Dzisiaj jest taka sytuacja, że ze względu na ich utrudniony dostęp, bo cały czas tych szczepionek nam brakuje, tak jak w całej Europie i na świecie, nie mamy możliwości wyboru konkretnej szczepionki – poinformował.
Episkopat o szczepionkach. Dworczyk: z czasem każdy będzie mógł wybierać
Michał Dworczyk zapewnił, że niebawem wszystkie osoby przystępujące do szczepienia będą miały możliwość wyboru preparatu. - Z czasem zapewne to się zmieni i wtedy każdy będzie mógł dokonywać wyboru według własnego uznania, własnych przekonań – zapewnił.
Polityk został też zapytany o ocenę programu szczepień, którym kieruje. - Udało się stworzyć sprawnie działający system – stwierdził i dodał: - Z naszych rozwiązań korzystają również inne kraje - na przykład nasi sąsiedzi na Zachodzie - i mam nadzieję, że uda nam się utrzymać dobre tempo i dobre wyniki do końca procesu szczepień.
Według Dworczyka jeżeli chodzi o tempo szczepień Polska jest w okolicy średniej unijnej.
Episkopat. "Szczepionki AstryZeneki i Johnson&Johnson budzą sprzeciw moralny"
Stanowisko zespołu ekspertów ds. bioetycznych Episkopatu opublikowano w środę. Dotyczyło ono preparatów firmy AstraZeneca i Johnson&Johnson. Przewodzący zespołu ekspertów KEP bp Józef Wróbel zaznaczył w dokumencie, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek, korzystających z technologii opartej na mRNA i niebudzących istotnych zastrzeżeń moralnych (chodzi o preparaty Pfizera i Moderny), w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z "linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów".
"Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek" - czytamy w stanowisku.
RadioZET.pl/PAP