Obserwuj w Google News

Nie żyje Kira Gałczyńska. Pisarka i córka Konstantego Ildefonsa miała 86 lat

1 min. czytania
21.12.2022 12:05
Zareaguj Reakcja

Nie żyje dziennikarka i pisarka Kira Gałczyńska. Informację o śmierci córki słynnego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego potwierdziła rodzina.

Kira Gałczyńska
fot. Wojciech Olszanka/East News

Informacja o śmierci pisarki i dziennikarki pojawiła się najpierw w mediach społecznościowych. Następnie potwierdziła ją rodzina Gałczyńskiej w rozmowie z "Super Expressem".

Kira Gałczyńska nie żyje. Pisarka i dziennikarka miała 86 lat

Kira Gałczyńska urodziła się w 1936 roku w Wilnie. Jej matką była pisarka, tłumaczka i autorka książek dla młodzieży Natalia Gałczyńska, ojcem zaś słynny poeta, twórca m.in. Teatrzyku Zielona Gęś Konstanty Ildefons Gałczyński.

Redakcja poleca

Ona sama przez lata pracowała m.in. w „Nowej Kulturze”, warszawskim „Kurierze Polskim” i „Trybunie Ludu”, a także w Telewizji Polskiej. Była również twórczynią muzeum poświęconego jej ojcu w Praniu na Mazurach, które prowadziła wraz z mężem przez 17 lat oraz edytorką i redaktorką większości jego dzieł, a także książek i opracowań jego twórczości.

Ponadto w latach 2007-2010 była członkinią Zarządu Fundacji Zielona Gęś imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Należała również do Związku Literatów Polskich (po 1983 roku) i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2009 r. została uhonorowana Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy, a w 2011 r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

RadioZET.pl/se.pl/PAP/Facebook