Kraska prognozuje szczyt zachorowań na COVID-19. "5 tys. zakażeń na dobę"

26.01.2023 12:03

- Szczyt zachorowań na COVID-19 może nastąpić pod koniec lutego lub na początku marca, wówczas może być około 5 tys. przypadków zakażeń na dobę – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zachęcił do szczepień przeciwko koronawirusowi i grypie.

szczyt koronawirusa
fot. PAP

Wiceminister zdrowia w telewizji wp.pl poinformował, że w Polsce wykryto dwa przypadki nowego subwariantu omikrona – krakena.

- Te dwa przypadki są z województwa łódzkiego. To jest nowy wariant omikrona, który zaczyna wypierać swoich poprzedników - wskazał wiceszef MZ.

Szczyt zachorowań na COVID-19

Zwrócił uwagę, że zakaźność nowego subwariantu jest dużo większa niż w przypadku innych odmian koronawirusa. - Zakażenie tym nowym subwariantem nie powoduje cięższego zachorowania. To jest ta dobra informacja - zaznaczył wiceminister.

Kraska poinformował, że czwartkowe dane wskazują na 532 przypadki COVID-19. - Niestety, nasze prognozy, które otrzymujemy pokazują, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała - powiedział.

Jak dodał, szczyt zachorowań może nastąpić na przełomie lutego i marca. - Mimo, że nowy wariant jest bardziej zakaźny to rozprzestrzenia się stosunkowo wolniej niż jego poprzednicy - zaznaczył wiceminister zdrowia. Jak dodał w szczycie zakażeń może być około 5 tys. przypadków na dobę.

Wiceszef MZ zachęcił do szczepień zarówno przeciwko COVID-19 jak i grypie.

loader

RadioZET.pl/ WP