Obserwuj w Google News

Cała rodzina zatruła się tlenkiem węgla. Wśród poszkodowanych troje dzieci

2 min. czytania
10.03.2023 09:03
Zareaguj Reakcja

- Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło minionej nocy w Krośnie - poinformował Radio ZET w piątek rano rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja. Przypomniał również o tragicznym bilansie zatruć tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym.

Rodzina zatruła się czadem
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/Zdj. ilustracyjne

Rodzina zatruła się czadem w Krośnie na Podkarpaciu. Do zdarzenia doszło około godz. 1.30 w nocy w domu jednorodzinnym przy ul. Stapińskiego.  

- Nasze mierniki wskazały bardzo wysokie stężenie tlenku węgla - ponad 500 ppm. Tutaj było o krok od tragedii - przekazał rzecznik. Z objawami zatrucia tlenkiem węgla do szpitala przewiezionych zostało pięć osób, w tym troje dzieci.

Redakcja poleca

Podkarpacie. 4 ofiary zatrucia czadem w sezonie grzewczym 2022/23

Bryg. Betleja poinformował, że w tym sezonie grzewczym podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już do 118 interwencji związanych z czadem w domach i mieszkaniach. Bilans jest tragiczny. - Cztery osoby zginęły, a 49 z objawami zatrucia tym toksycznym gazem trafiło do szpitala - podał. 
 
Zwrócił też uwagę, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. - Ta niesprawność spowodowana jest najczęściej nieszczelnością tych przewodów, brakiem konserwacji, w tym czyszczenia oraz wadami konstrukcyjnymi - wskazał. Przypomniał jednocześnie o konieczności częstego wietrzenia mieszkań i domów, o rozszczelnianiu okien.

Redakcja poleca

Objawy zatrucia czadem

Czad zwany jest cichym zabójcą. Nie pachnie, nie ma koloru, unosi się w powietrzu i powoli penetruje organizm człowieka, usypiając go, odbierając świadomość. Objawy zatrucia czadem (tlenkiem węgla) to: 

  • ból głowy;
  • zmęczenie;
  • zawroty głowy;
  • senność;
  • duszności;
  • nudności;
  • trudności z oddychaniem;
  • przyspieszony, nieregularny oddech.

RadioZET.pl/Agnieszka Pipała