Obserwuj w Google News

Rodzina z dzieckiem zatruła się czadem. Wszyscy trafili do szpitala

1 min. czytania
07.01.2023 15:37
Zareaguj Reakcja

W miejscowości Mąchocice Kapitulne trzyosobowa rodzina zatruła się w czadem. Rodzice i ośmioletnie dziecko trafili do szpitala.

Karetka
fot. Shutterstock

Do  zatrucia tlenkiem węgla doszło w sobotę przed południem w Mąchocicach Kapitulnych w powiecie kieleckim. W domu jednorodzinnym ulatniał się czad.

Mąchocice Kapitulne. Trzyosobowa rodzina zatruła się czadem

Kiedy strażacy przybyli na miejsce, rodzice i ich dziecko byli już badani przez załogę karetki pogotowia. Budynek był ogrzewany piecem typu koza.

– Pomieszczenia zostały już wcześniej przewietrzone, ale i tak nasze urządzenia pomiarowe wykazały śladowe ilości tlenku węgla. Niewykluczone więc, że to stężenie było wcześniej znacznie większe – powiedział st. kpt. Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. 42-letni mężczyzna, 29-letnia kobieta i ich ośmioletnie dziecko trafili do szpitala.

Redakcja poleca

Jakie są objawy zatrucia czadem?

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. 

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia czadem są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP