,

Obowiązkowe maseczki. Rząd opublikował projekt. Oto zmiany

29.03.2023 10:20

Rządowe Centrum Legislacji skierowało w środę (29.03.23 r.) do podpisu projekt rozporządzenia w sprawie ograniczeń i nakazów związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego. Nowe zasady będą nas dotyczyły do 30 kwietnia. Co się zmienia?

Mateusz Morawiecki
fot. DANIEL MIHAILESCU/AFP/East News

Projekt rozporządzenia wylądował w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Teraz dokument musi podpisać Mateusz Morawiecki. Chodzi o obowiązki epidemiczne - zakrywanie ust i nosa.

Obowiązek noszenia maseczek. Nowe rozporządzenie rządu

Z dokumentu wynika, że obowiązek zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa w aptekach, przychodniach i szpitalach zostaje utrzymany do 30 kwietnia. To prolongata obecnie obowiązujących nakazów. 

Jak czytamy, motywacją do przedłużenia dyscypliny są trzy przesłanki: aktualnie odnotowywana liczba nowych zakażeń wirusem SARS-COV-2 i liczba świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom zakażonym, liczba zakażeń wirusem grypy notowana w Polsce każdego dnia - jak wskazano, może to negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji - i sytuację covidową w innych, ościennych państwach.

Według danych przekazanych przez min. zdrowia Adama Niedzielskiego w Polsce obserwujemy "zejście ze szczytu fali covidowej". Jednocześnie notujemy dużo infekcji grypowych - średnio blisko 30 tys. dziennie. "Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego" - opiniuje.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się