Obserwuj w Google News

Ordo Iuris bierze się za łóżka hotelowe. Dwuosobowe tylko dla małżeństw?

2 min. czytania
25.01.2023 16:02
Zareaguj Reakcja

Fundamentalistyczna organizacja Ordo Iuris zaleca hotelom, aby nie wynajmowały pokoi z dużymi łóżkami parom, które nie są małżeństwami. Porada znalazła się w najnowszym poradniku poświęconym "wolności słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy". Podobnych przykładów jest w dokumencie znacznie więcej.

jerzy kwaśniewski
fot. Wojciech Olkusnik /East News/ Shutterstock

Ordo Iuris przygotowało poradnik przeznaczony dla pracowników, przedsiębiorców, przedstawicieli zawodów medycznych oraz wykładowców akademickich, w których zawarte zostały instrukcje, jak należy korzystać ze "sprzeciwu sumienia".

"W Polsce i na świecie dochodzi do licznych przypadków naruszania wolności sumienia pracowników, przedsiębiorców, nauczycieli czy lekarzy" - piszą autorzy dokumentu - Jerzy Kwaśniewski oraz Magdalena Majkowska.

Ordo Iuris radzi, jak korzystać ze "sprzeciwu sumienia"

W poradniku czytamy, że przedsiębiorcy niemal wszystkich branż mogą odmawiać różnego rodzaju usług, które kłócą się z ich zasadami i nie musi wiązać się to z odpowiedzialnością karną. Instrukcje podają "prawne gwarancje wolności sumienia" oraz przedstawiają "środki służące egzekwowaniu swoich uprawnień".

Redakcja poleca

"Przedsiębiorca ma prawnie zagwarantowaną możliwość sprzeciwu sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami, co może wprost zakomunikować potencjalnemu usługobiorcy" - czytamy.

O jakie sytuacje chodzi? Ordo Iuris podaje rozmaite przypadki. "Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami" - piszą autorzy.

Dwuosobowe łóżka w hotelach tylko dla małżeństw?

Fundamentalistyczna organizacja radzi m.in., że "zespół muzyczny może odmówić występu na ślubie pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom".

"Cukiernia może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom" - czytamy dalej.

Z kolei "restaurator udostępniający sale ślubne może odmówić najmu lokalu dla pary jednopłciowej chcącej zorganizować w nim swoje 'wesele', jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom".

RadioZET.pl/ Ordo Iuris