Obserwuj w Google News

Paweł Reszka i Katarzyna Gandor laureatami Nagrody Woyciechowskiego 2022

Piotr Krajewski
3 min. czytania
16.11.2022 21:04
Zareaguj Reakcja

Laureatem prestiżowej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022 został Paweł Reszka z „Polityki”. Honorowe wyróżnienia otrzymali również: Szymon Jadczak  i Mateusz Ratajczak (Wirtualna Polska), Mateusz Lachowski (Polsat News/Newsweek Polska) oraz Michał Przedlacki (Superwizjer TVN). W tym roku po raz pierwszy przyznano też Nagrodę w kategorii Autor Internetowy. Jej laureatką została Katarzyna Gandor, prowadząca kanał popularno-naukowy „Kasia Gandor” na YouTubie. Poza konkursem, decyzją redakcji Radia ZET, Nagrodę Specjalną im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał zespół Faktów TVN.

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego 2022
fot. Radio ZET

Celem Nagrody Woyciechowskiego jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Tym razem zdecydowano o przyznaniu dodatkowej, niezależnej nagrody w nowej kategorii Autor Internetowy. Jej celem jest nagradzanie autorów treści internetowych (w tym: ekspertów, publicystów, pasjonatów, dziennikarzy) tworzących poza głównym nurtem mediów - wyróżniających się rzetelnością, wiarygodnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów, mających, w danym roku, istotny wkład w objaśnianie zagadnień i zjawisk ważnych społecznie oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich. Kandydatów do tej kategorii mógł zgłosić każdy.

Paweł Reszka i Katarzyna Gandor laureatami Nagrody Woyciechowskiego 2022

Laureatem 18. edycji konkursu w tradycyjnej kategorii dziennikarskiej został Paweł Reszka nominowany za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym tekst pt. „Bucza, śmierć i Margarita. Wstrząsająca historia jednej zbrodni” z 21 kwietnia 2022 r., który ukazał się w tygodniku „Polityka”. To już jego trzecia Nagroda Woyciechowskiego. Oprócz honorowej statuetki otrzymał 50 tys. zł.

Nagroda Woyciechowskiego Paweł Reszka
fot. Radio ZET

Poniżej rozmowa Miłosza Gocłowskiego z Pawłem Reszką w podcaście "Korespondenci wojenni", który powstał w ramach 18. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego:

Honorowe wyróżnienia powędrowały do dwóch innych korespondentów wojennych za ich materiały z Ukrainy: Mateusza Lachowskiego i Michała Przedlackiego. Trzecie wyróżnienie trafiło w ręce Szymona Jadczaka i Mateusza Ratajczaka nominowanych za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu, Łukasza Mejzy, które ukazywały się w listopadzie i grudniu 2021 r. w Wirtualnej Polsce.

W kategorii Autor Internetowy zwyciężyła Katarzyna Gandor (Kasia Gandor) za konsekwentne promowanie wiedzy o środowisku, zdrowiu, zrównoważonym rozwoju i technologiach oraz profesjonalne wykorzystanie możliwości komunikacyjnych, które stwarza platforma YouTube. Nagrodą pieniężną w tej kategorii było 30 tys. zł. Wyróżnienia odebrali: Maciej Okraszewski, autor podcastu „Dział Zagraniczny” i Jarosław Wolski znany z kanału „Wolski o Wojnie” na YouTubie.

Nagroda Woyciechowskiego Katarzyna Gandor
fot. Radio ZET

Tuż przed galą Jacek Czarnecki z Radia ZET rozmawiał z Katarzyną Gandor w ramach podcastu "Odkryć ukryte i niedopowiedziane":

Podczas uroczystej gali przyznano jeszcze jedną, pozakonkursową nagrodę. Decyzją redakcji Radia ZET Specjalną Nagrodą im. Andrzeja Woyciechowskiego uhonorowano redakcję Faktów TVN za 25-lecie swojej obecności w polskiej przestrzeni medialnej, bezkompromisową wierność misji dziennikarskiej i niezmienne prezentowanie najwyższego standardu programu informacyjnego. Statuetkę odebrał Michał Samul, redaktor naczelny Faktów TVN i TVN24.

Nagroda Woyciechowskiego 2022
fot. Radio ZET

W tym roku, również po raz pierwszy, przed wieczorną galą odbyło się całodniowe Forum Dziennikarskie organizowane w ramach 18. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jego temat przewodni brzmiał: „Media i wojna. Między informacją a propagandą”. Kontekstem debaty o dziennikarstwie i mediach była wojna w Ukrainie i wpływ, jaki na jej przebieg oraz postawy obywatelskie różnych narodów wywiera przekaz medialny. W debacie wzięli udział czołowi polscy dziennikarze i eksperci, a gościem specjalnym był Szabolcs Panyi, dziennikarz węgierskiego portalu direkt36.hu. Forum to platforma wymiany doświadczeń i opinii oraz miejsce wielostronnej dyskusji na temat wyzwań, przed którymi stoją dziś dziennikarze. Wydarzenie było skierowane do całego środowiska dziennikarskiego w Polsce, a szczególnie do młodych adeptów zawodu oraz do studentów dziennikarstwa.

Oglądaj

W tym roku mecenasami i partnerami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego są: Mecenas Gali – Mennica Polska; Fundator Nagrody (dziennikarska) - Fundacja Wolności Gospodarczej; Fundator Nagrody (Autor Internetowy) - spółka NOHO Investment. Partnerzy Merytoryczni – Stowarzyszenie „Demagog”, Patronite i Uniwersytet SWPS; Partner Prawny – GWW.

Oglądaj

Nagroda Woyciechowskiego 2022
15 Zobacz galerię
fot. Radio ZET