Obserwuj w Google News

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Socjolog i b. poseł miał 71 lat

1 min. czytania
30.03.2023 21:14
Zareaguj Reakcja

Prof. Paweł Śpiewak nie żyje. Informację o śmierci wybitnego historyka i socjologa oraz byłego posła potwierdził w rozmowie z mediami jego syn Jan. 17 kwietnia naukowiec skończyłby 72 lata.

Paweł Śpiewak nie żyje
fot. Krystian Dobuszyński/REPORTER

Informację o śmierci prof. Pawła Śpiewaka potwierdził w rozmowie z mediami - m.in. Onetem i Polską Agencją Prasową jego syn, znany warszawski działacz ruchów miejskich Jan Śpiewak.

Paweł Śpiewak nie żyje. Był socjologiem i posłem na Sejm

Paweł Śpiewak był socjologiem i historykiem idei, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. Przez lata związany był z Instytutem Socjologii tej uczelni (kierował Zakładem Historii Myśli Socjologicznej). 

W czasach PRL był członkiem NSZZ "Solidarność". W 1980 roku był jednym z 64 sygnatariuszy skierowanego do władz komunistycznych apelu naukowców, literatów i publicystów ws. podjęcia dialogu ze strajkującymi robotnikami.

Redakcja poleca

Był publicystą. Publikował m.in. w takich gazetach i czasopismach, jak "Wprost", "Życie Warszawy", "Fakt", "Gazeta Wyborcza", "Dziennik", "Rzeczpospolita" czy "Tygodnik Powszechny".

W latach 2005-07 sprawował mandat posła na Sejm (wybrano go z listy warszawskiej jako bezpartyjnego z rekomendacji PO). W latach 2011–2020 był dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Miał żydowskiego korzenie. Jego matką była poetka Anna Kamieńska, a ojcem poeta, eseista i tłumacz Jan Śpiewak.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl/karta.org.pl