Obserwuj w Google News

Abp Gądecki „rozczarowany” PiS i TK. „Zabijane będą setki dzieci”

2 min. czytania
13.11.2019 16:08
Zareaguj Reakcja

– Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie biura prasowego KEP przekazanym PAP. Hierarcha skrytykował także Prawo i Sprawiedliwość za niedotrzymanie obietnicy wyborczej w tej sprawie. 

abp Stanisław Gądecki
fot. abp Stanisław Gądecki/episkopat.pl

Abp Gądecki przypomina w piśmie, że Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzył, jak dotąd, „wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej”. Zaznaczył jednocześnie, że w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wydanym w 1997 roku (K. 26/96) czytamy: „Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego, jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. [...] Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

Abp Gądecki krytykuje Trybunał Konstytucyjny

W wydanym komunikacie abp Gądecki podkreśla: „Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby”.

Przewodniczący Episkopatu Polski jednocześnie zaznacza: „W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację”.

Szarpanina przed pokazem filmu antyaborcyjnego. Chazan w asyście policji

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego abp Gądecki przypomina słowa Prymasa Tysiąclecia wypowiedziane w styczniu 1976 roku: „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! [...] Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna”.

Przewodniczący KEP „rozczarowany” PiS

Na koniec komunikatu abp Gądecki podkreśla: „Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia” (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7).

Nie ruszą kompromisu aborcyjnego? Morawiecki: Nie udało się wypracować lepszego

RadioZET.pl/PAP