Obserwuj w Google News

Adopcja dzieci nie dla par jednopłciowych. Partia Ziobry ma projekt ustawy

2 min. czytania
11.03.2021 22:57
Zareaguj Reakcja

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, który ma uniemożliwić parom homoseksualnym adopcję dzieci - poinformował w czwartek szef resortu Zbigniew Ziobro. Powoływał się przy tym na poglądy "ogromnej większości polskiego społeczeństwa". Wiceszef jego partii Michał Wójcik mówił, że jest to działanie prewencyjne, a rządzący chcą uprzedzić starania mniejszości seksualnych.

Zbigniew Ziobro, adopcja dzieci w Polsce
fot. PAP/Piotr Nowak

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało ustawę, która "ma w sposób skuteczny ochronić dzieci przed tego rodzaju decyzjami, które mogłyby oznaczać adopcję przez pary pozostające we współżyciu homoseksualnym" – zapowiedział w czwartek na konferencji Zbigniew Ziobro.

Minister przekonywał, że dobro dziecka jest nadrzędną wartością chronioną przez polską konstytucję, a także, iż naturalnym środowiskiem dla jego rozwoju jest rodzina. Polska konstytucja opisuje związek małżeński jako relację między mężczyzną a kobietą. Powoływał się też na poparcie "ogromnej większości polskiego społeczeństwa".

Resort Ziobry szykuje ustawę, która zablokuje prawo do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe

Szerzej o sprawie mówił minister w KPRM, b. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. „Przygotowaliśmy prewencyjne rozwiązania likwidujące lukę prawną, dzięki którym para homoseksualna nie będzie mogła adoptować dziecka” – mówił Wójcik. Przywołał sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej", w którym 75 proc. społeczeństwa mówi "nie" dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Redakcja poleca

"Dla nas głos naszego społeczeństwa jest ważniejszy niż głos polityków Komisji Europejskiej, czy Parlamentu Europejskiego, którzy próbują - np. dzisiaj – grillować Polskę" - powiedział Wójcik. Przypomnijmy – PE przyjął dziś rezolucję o wspólnocie państw przyjaznych mniejszościom LBGTIQ. Inicjatywa była odpowiedzią na dyskryminacyjne uchwały polskich samorządów, głównie tych rządzonych przez polityków PiS.

Wójcik mówił o "prewencyjnym" zlikwidowaniu luki prawnej, gdyż nie ma obecnie w polskim prawie przepisu mówiącego o tym, że nie można przysposobić dziecka jeżeli osoba przysposabiająca pozostaje w pożyciu z osobą tej samej płci. "My przygotowujemy taką zmianę i taką zmianę wprowadzimy" - powiedział. I zapowiedział następującą zmianę w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. "Brzmienie tego przepisu jest klarowne: przysposobić nie może osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci, a więc para homoseksualna nie będzie mogła adoptować dziecka".

RadioZET.pl/PAP