,

Afera Piebiaka. Kolegium Sądu Okręgowego chce odsunięcia go od orzekania

04.09.2019 17:10

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie chcę odsunięcia byłego wiceministra Łukasza Piebiaka od orzekania. Powodem jest afera hejterska, która wybuchła w Ministerswie Sprawiedliwości. Tak wynika z uchwały Kolegium , do której dotarł portal tvn24.pl. Były wiceminister miałby orzekać w warszawskim Sądzie Rejonowym.

Afera Piebiaka. Kolegium Sądu Okręgowego chce odsunięcia go od orzekania
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z artykułów publikowanych w drugiej połowie sierpnia przez portal Onet wynikało, że ówczesny wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Miało się to odbywać za wiedzą wiceministra. Po tych doniesieniach Piebiak podał się do dymisji. Kontakty z Emilią miał też utrzymywać delegowany do MS sędzia Jakub Iwaniec (pod koniec sierpnia jego delegacja została odwołana) oraz sędzia Arkadiusz Cichocki, który został pod koniec sierpnia odwołany z delegacji do Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Zobacz także

Uchwała Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Jak podaje TVN 24, dymisja Łukasza Piebiaka oznaczała, że została wycofana jego delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości. „Zgodnie z procedurą sędzia, któremu cofnięto delegację, wraca do pracy w sądzie, z którego był delegowany. W przypadku Piebiaka jest to Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy" - podaje TVN24.

Zobacz także

Z dokumentów, do których dotarli reporterzy magazynu "Polska i Świat" TVN24 wynika, że Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie - jednostki nadrzędnej wobec Sądu Rejonowego - wydało uchwałę, w której domaga się od prezesa Sądu Rejonowego podjęcia decyzji o natychmiastowej przerwie w orzekaniu sędziego Łukasza Piebiaka. Tłumaczą oni, że składają takie żądanie "z uwagi na rodzaj czynów przypisywanych Panu Sędziemu w doniesieniach medialnych, które stały się podstawą do odwołania go z pełnionej funkcji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdyż te, w ocenie Kolegium, wymagają natychmiastowego odsunięcia ww. sędziego od orzekania".

Zobacz także

Jak zwraca uwagę portal, kolegium SO musiało pozytywnie zaopiniować projekt podziału obowiązków w związku z brakiem przeszkód formalnych, jaką byłby na przykład wyrok dyscyplinarny. TVN24 przesłało pytania w tej sprawie do Sądu Okręgowego.

Zobacz także

"Prezes Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie w dniu 26 sierpnia 2019 r. przedstawił Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie projekt podziału czynności Pana Sędziego celem zaopiniowania" - brzmiała odpowiedź na pytania portalu. 3 września - jak przekazano portalowi - "Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie pozytywnie zaopiniowało przedstawiony projekt podziału czynności", a 4 września "treść uchwały została przekazana do Sądu Rejonowego".

RadioZET.pl/PAP/TVN24

Logo radiozet Dzieje się