Obserwuj w Google News

Duda podpisze lex TVN? "Prezes tego oczekuje. Weto może być wielkim zaskoczeniem"

2 min. czytania
17.08.2021 07:09
Zareaguj Reakcja

Jeśli Andrzej Duda zawetuje ustawę medialną, to może być wielkim zaskoczeniem dla naszych wyborców. Sam Jarosław Kaczyński chce w sprawie "lex TVN" pozytywnej reakcji ze strony Pałacu Prezydenckiego - mówi europoseł PiS Ryszard Czarnecki we wtorkowym "Super Expressie".

Andrzej Duda
fot. PAP

Lex TVN, czyli nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, przegłosowana w zeszłym tygodniu w Sejmie, wciąż budzi poruszenie. Ustawa na razie trafi do Senatu, gdzie większość ma opozycja, co może wskazywać na to, że zostanie tam przetrzymana, a następnie odrzucona. Nie wiadomo też, co w przypadku ostatecznego przejścia przez Sejm w drugim głosowaniu zrobi  Andrzej Duda.

W sprawie potencjalnego zachowania prezydent w rozmowie z "Super Expressem" wypowiedział się Ryszard Czarnecki. Zdaniem europosła PiS, "władze PiS, ścisłe kierownictwo naszej partii, w tym oczywiście wicepremier Jarosław Kaczyński, oczekują, że Andrzej Duda nie zawetuje ustawy lex TVN, ale ją podpisze". 

Lex TVN. Duda podpisze? Czarnecki: prezes Kaczyński tego oczekuje

Według "SE" "na linii Nowogrodzka - Pałac Prezydencki może się zrobić naprawdę gorąco przez słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas obchodów Święta Wojska Polskiego zasugerował, że rozważa zawetowanie ustawy lex TVN".

Redakcja poleca

Gazeta przypomina jego wypowiedź, w której stwierdził: - Zapewniam wszystkich, że będę stał na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności". Czarnecki podkreśla jednak, że partia rządząca jest świadoma innych możliwych scenariuszy. - Należy też rozważyć niestety inny wariant, czyli weto. Jestem jednak dobrej myśli - stwierdza Czarnecki.

"Super Express" przypomina, że nowelizacja tak zwanej ustawy medialnej została przyjęta przez Sejm i trafi na biurko prezydenta, jeśli przejdzie przez Senat albo jeśli większość sejmowa przegłosuje ewentualne poprawki izby wyższej lub senacką uchwałę o odrzuceniu ustawy

Sejm przegłosował "lex TVN". Zarząd TVN: otrzymaliśmy koncesję holenderską

Sejm przegłosował w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, zwaną potocznie "lex TVN", która przewiduje, że koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Norwegia, Islandia i Liechtenstein), pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

W ocenie dużej części ekspertów oraz polityków opozycji nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. Przypomnijmy, że jedna ze stacji grupy - TVN24 - od lutego 2020 roku oczekuje na rozpatrzenie przez KRRiT wniosku o przedłużenie obecnej koncesji, której ważność mija 26 września 2021 roku. W poniedziałek Zarząd TVN poinformował jednocześnie, że aby zapewnić ciągłość nadawania stacji, złożono wniosek o koncesję holenderską, która została przyznana. 

RadioZET.pl/PAP