Duda rozmawiał z Xi Jingpingiem. Przede wszystkim "o Ukrainie i jej integralności"

29.07.2022 16:40

Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. - Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym - przekazał prezydent.

Duda
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

Andrzej Duda odbył telefoniczną rozmowę z Xi Jingpingiem. Jak wynika z komunikatu prezydenckiej kancelarii, przywódca Chin wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu.

Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jingpingiem

Duda podkreślił we wpisie na Twitterze, że bardzo się cieszy z rozmowy z Xi Jinpingiem. "Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym" - napisał prezydent.

Jak zaznaczył, wraz z przewodniczącym Xi omówił również relacje między Polską a Chinami, których rozwój - podkreślił - "jest istotnym punktem polityki RP". Kancelaria Prezydenta w komunikacie zaznaczyła, że rozmowa przywódców "trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".

"Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi" - zaznaczyła KPRP. Xi Jingping miał wyrazić gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu.

Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu Kancelaria Prezydenta

Według komunikatu obie strony podkreśliły wysoką jakość, intensywność i przyjazną, opartą na wzajemnym szacunku atmosferę wzajemnych relacji. "Ich wyrazem były niedawne obrady Komitetu Międzyrządowego" - podkreślono.

Zgodnie z komunikatem rozmowa polskiego prezydenta z chińskim przywódcą dotyczyła też rozwoju współpracy gospodarczej, w tym sposobów zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami (m.in. poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do Chin) oraz intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii.

RadioZET.pl/PAP/Twitter