Prezydent waha się ws. lex Czarnek. Odeśle nowelę do TK?
Zbliża się dzień decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie kontrowersyjnej noweli Prawa oświatowego, powszechnie znanej jako lex Czarnek. Jak informuje "Rzeczpospolita", powołując się na źródła w PiS, głowa państwa waha się w tej sprawie i prawdopodobnym jest wariant ze skierowaniem ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Lex Czarnek zakłada wzmocnienie uprawnień kuratorów oświaty, którzy mają decydować o wejściu i działaniu w szkołach organizacji pozarządowych. Minister edukacji wielokrotnie zapewniał, że jest to zmiana mająca na celu odpolitycznienie szkół i przywrócenie jej rodzicom uczniów.
Sejm odrzucił 9 lutego sprzeciw Senatu ws. lex Czarnek. Od tego dnia prezydent Andrzej Duda ma trzy tygodnie na podjęcie decyzji – podpisanie ustawy, zawetowanie jej lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.
"Rz": Prezydent waha się ws. lex Czarnek. Skieruje nowelę do TK?
Opozycja mocno liczy na weto, zwłaszcza Koalicja Obywatelska, która grzmi o zawłaszczaniu szkoły przez rządzących. Posłanki KO (m.in. Krystyna Szumilas, Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer) spotkały się w tej sprawie z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, przekazując swoje obawy na temat możliwych skutków wejścia w życie noweli Prawa oświatowego. Z drugiej strony – sam minister edukacji spotkał się w tej sprawie z prezydentem Dudą.
"Rzeczpospolita" przypomina w poniedziałek 21 lutego, że minister Czarnek ma dobre relacje z prezydentem, niemniej nie przesądzają one o losie projektu. Źródła w PiS wskazują, że głowa państwa ma poważny dylemat z nowelą Prawa oświatowego. – Prezydent się waha, co zrobić. Wariant z Trybunałem Konstytucyjnym wydaje mi się prawdopodobny – powiedział gazecie informator z klubu PiS.
Dziennik dowodzi, że sam projekt nie wywołuje w partii rządzącej specjalnego poruszenia, chociażby w porównaniu do lex TVN w grudniu 2021 roku. Wtedy prezydent zawetował nowelę ustawy o radiofonii i telewizji.
RadioZET.pl/Rp.pl