Obserwuj w Google News

Andrzej Duda zawetuje lex Czarnek 2.0? Jest komentarz doradcy prezydenta

2 min. czytania
29.10.2022 12:20
Zareaguj Reakcja

Duża część środowiska nauczycielskiego, a także uczniowie i samorządowcy obawiają się wprowadzenia lex Czarnek 2.0. Poprzednią wersję ustawy zawetował Andrzej Duda. Łukasz Rzepecki  z Kancelarii Prezydenta w programie 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET odpowiedział na pytanie, czy tym razem Duda również wyrzuci projekt do kosza.

Andrzej Duda ogłasza weto
fot. Piotr Molecki/East News

Lex Czarnek 2.0 to kolejna próba zwiększenia nadzoru Ministerstwa Edukacji i Nauki nad dyrektorami szkół - ostrzegają nauczyciele, uczniowie i samorządowcy, którzy sprzeciwiają się zmianom. Krytycy projektu uważają, że nowe przepisy mają na celu upolitycznienie szkół. 

Poselski projekt nowelizacji prawa oświatowego przeszedł już pierwsze czytanie w Sejmie. Andrzej Stankiewicz, prowadzący program 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET, przypomniał, że prezydent Andrzej Duda na początku marca zawetował bliźniacze pomysły ministra Przemysława Czarnka, tłumacząc, że "to nie jest miejsce na polityczne spory", gdy trzeba zająć się bezpieczeństwem Polski.

Redakcja poleca

Lex Czarnek 2.0. Andrzej Duda zawetuje ustawę?

- Sytuacja w Ukrainie się właściwie nie zmieniła, a minister Czarnek wraca z tym projektem. Pan dobrze temu wróży? - zapytał Stankiewicz doradcę prezydenta Łukasza Rzepeckiego. 

- Dla pana prezydenta ważne jest, żeby rodzice mieli większy wpływ na to, jakie organizacje wchodzą do szkoły. Jeśli chodzi o kuratora, to kurator opiniuje. Podejmują decyzję rodzice w porozumieniu z radą rodziców - odpowiedział Rzepecki. 

W Sejmie rozpatrywany jest też projekt prezydenta, który nie daje kuratorom aż tak daleko idących uprawnień. Stankiewicz wtrącił, że w lex Czarnek 2.0 potrzebna jest zgoda kuratora, aby konkretna organizacja mogła wejść do szkoły. W przypadku projektu prezydenta wystarczy opinia.

ZOBACZ TAKŻE:  Lex Czarnek 2.0 mógł zostać zablokowany. Opozycja nie przyszła na głosowanie

Czy kolejne weto Andrzeja Dudy ws. zmodyfikowanego lex Czarnek jest możliwe? - Te dwie ustawy, które są procedowane równolegle, one są tak naprawdę na początkowym etapie legislacyjnym. Przeszły pierwsze czytanie, jeszcze jest możliwość modyfikacji. Poczekajmy na ostateczną wersję tych projektów, być może jednego projektu. Gdy przejdzie proces legislacyjny w polskim parlamencie, w Sejmie i Senacie, wtedy pan prezydent będzie podejmował ostateczną decyzję - wyjaśnił Rzepecki. 

W sobotę 29 października gośćmi Andrzeja Stankiewicza w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" byli: Włodzimierz Czarzasty (Lewica), Anna Zalewska (PiS), Robert Winnicki (Konfederacja), Andrzej Halicki (KO) i Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta RP).

Cały program:

Oglądaj

RadioZET.pl