Obserwuj w Google News

"Presja ma sens", "zły dzień dla Kaczyńskiego". Komentarze po decyzji Dudy ws. lex TVN

2 min. czytania
27.12.2021 12:43
Zareaguj Reakcja

Andrzej Duda ogłosił, że nie podpisze nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej potocznie "lex TVN". W sieci momentalnie pojawiły się komentarze dotyczące decyzji prezydenta. 

Andrzej Duda
fot. PAP

Andrzej Duda przedstawił podczas poniedziałkowego wystąpienia dla mediów swoją decyzję ws.  lex TVN. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, którą PiS i popierający ją posłowie przegłosowali w trybie natychmiastowym tuż przed świętami, wzbudzała sporo kontrowersji. 

Prezydent ogłosił, że nie podpisze ustawy i skieruje ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. - Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne - powiedział w trakcie briefingu. 

Andrzej Duda zawetuje lex TVN. Komentarze po decyzji prezydenta

Decyzja Andrzeja Dudy (czego zresztą można było się spodziewać) wywołała szereg komentarzy ze strony dziennikarzy, a także polityków opozycji. 

"Dobra decyzja. Jest weto w sprawie Lex TVN. Presja ma sens. Wolni ludzie i wolni ludzie wymusili tę decyzję. Zdecydowały też wielomiliardowe odszkodowania dla właściciela TVN, które wisiały nad Skarbem Państwa jak miecz Damoklesa!" - stwierdził Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej. 

"Bez żadnych ale: mądre wystąpienie i bardzo dobra, jedyna słuszna decyzja. Ważny dzień dla wolności słowa w Polsce, dla mediów i dla Andrzeja Dudy. I zły - i bardzo dobrze - dla Jarosława Kaczyńskiego" - ocenił trójmiejski reporter Radia ZET Maciej Bąk. 

"Nawet Andrzej Duda czasem podejmie decyzję zgodną z polską racją stanu" - skomentował Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej". 

"Czas zamieszania wokół lex TVN to był czas gigantycznej solidarności z nami ze strony innych redakcji. To ujmowało i wzruszało szczególnie. I Wam, Koleżanki i Koledzy, nisko się kłaniam, dziękując. De facto to wszyscy jesteśmy jedną redakcją pod szyldem" - w takich słowach wypowiedziała się Anna Seremak, dziennikarka i prezenterka TVN24. 

"Andrzej Duda być może pierwszy raz pomyślał poważnie o swej prezydenturze i o tym, jak ją oceni historia" - napisał z kolei redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis. 

"Zwycięstwo! Jedyna słuszna decyzja Prezydenta" - skomentowała decyzję o wecie Katarzyna Lubnauer z KO. Udostępniła przy tym okolicznościową grafikę z logo stacji. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter