Niedzielski nieugięty ws. kurator Nowak. "To już jest pewnego rodzaju nietakt"

11.01.2022 12:54

Minister edukacji Przemysław Czarnek wie, że podejmując decyzję o niezwolnieniu takiego urzędnika państwowego, bierze na siebie odpowiedzialność - mówi szef MZ Adam Niedzielski po informacji o braku dymisji małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Zdaniem ministra zdrowia słowa, które Nowak wypowiedziała na antenie Radia ZET są skrajnie nieodpowiedzialne i świadczą o "braku rozumu".

Barbara Nowak, Adam Niedzielski
fot. Beata Zawrzel/REPORTER, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Barbara Nowak pozostaje na stanowisku. Chociaż dymisji małopolskiej kurator oświaty stanowczo domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego, a jej wypowiedź w Radiu ZET otwarcie krytykuje minister zdrowia, w PiS uważa się, że „sprawa jest zamknięta”, wojewoda małopolski przekonuje, że przeprosiny i samokrytyka wystarczą. Dymisji nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby. Po lawinie komentarzy Nowak przyznała przecież, że mając wykształcenie historyczne, może nie powinna ze swoimi poglądami na temat szczepionek obnosić się w mediach. - Pani kurator niejako wycofała się z tej wypowiedzi. Uznajemy, że na tę chwilę nie ma podstaw do wniosku o odwołanie – mówi Radiu ZET rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Tak oto osoba bądź co bądź odpowiedzialna za edukację dzieci i młodzieży, która już wielokrotnie zresztą swoimi kontrowersyjnymi opiniami rozpętała burzę w mediach, została nową bohaterką antyszczepionkowców. I choć dla polityków PiS sprawa „niefortunnej wypowiedzi” jest, jak mówią, zamknięta, minister zdrowia uważa inaczej. Adam Niedzielski krytycznie odnosił się do słów kurator Nowak już wcześniej i zdania nie zmienił. Jej wypowiedź uznaje za skrajnie nieodpowiedzialną.

Jak mówił we wtorek w TVN24, to m.in. minister edukacji Przemysław Czarnek podejmie decyzję o ewentualnej dymisji kurator, a "wie, że podejmując decyzję o niezwolnieniu takiego urzędnika państwowego, bierze na siebie odpowiedzialność".

Wypowiadanie się urzędników powinno mieć jakąś konwencję - bo to jest urzędnik państwowy, który powinien reprezentować punkt widzenia polityki państwa w danym zakresie. Patrząc z mojej perspektywy, nie wyobrażam sobie, żeby jakiś dyrektor NFZ czy inspektor sanitarny z mojego resortu wypowiadał się na temat polityki edukacyjnej w Polsce, więc to już jest pewnego rodzaju nietakt Adam Niedzielski

Szef MZ tym samym podtrzymał swoją opinię, że kurator Nowak powinna zostać zwolniona, a decyzja o pozostawieniu jej na stanowisku "to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ ta wypowiedź może mieć na ludzi, którzy nie podejmą decyzji o szczepieniu czy o przyjęciu trzeciej dawki czy, w ogóle, szczepieniu się wśród nauczycieli".

loader

RadioZET.pl/TVN24