Obserwuj w Google News

"Rząd stracił większość". Tusk uderza w Kaczyńskiego i pokazuje dziennikarzom zdjęcie

2 min. czytania
02.02.2022 13:47
Zareaguj Reakcja

Przewodniczący PO Donald Tusk domaga się od szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego głosowania w Sejmie nad wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego. - By podejmować trudne decyzje trzeba mieć większość. Jeśli nie macie większości, to odejdźcie – powiedział na konferencji Tusk.

Donald Tusk domaga się dymisji Morawieckiego
fot. Piotr Molecki/East News

Donald Tusk domaga się dymisji premiera Mateusza Morawieckiego. Wnosi, by Sejm zajął się głosowaniem nad wotum zaufania wobec szefa rządu.

Tusk tłumaczył dziennikarzom, że domaga się dymisji Morawieckiego i rządu PiS zarówno po spektakularnej  klęsce projektu ustawy lex Kaczyński, chaosie w dobie pandemii, jak i wizycie polskiego premiera w Madrycie, gdzie spotkał się z liderami partii prawicowych i eurosceptycznych. Zademonstrował przy tym zdjęcie premiera Węgier, uczestnika forum w Madrycie, który spotkał się potem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

Donald Tusk do Kaczyńskiego: Nie macie większości, odejdźcie

- Spektakularna klęska Kaczyńskiego musi budzić niepokój. By podejmować trudne decyzje trzeba mieć większość. Polacy muszą wiedzieć, że w naszym kraju jest jeszcze ktoś, kto potrafi nad tym chaosem zapanować. Oczekuję od Kaczyńskiego, by doprowadził do głosowania nad wotum zaufania dla Morawieckiego. Jeśli nie macie większości, to odejdźcie – powiedział Tusk.

Szef PO zaapelował też do dziennikarzy, by dowiedzieli się od obozu rządzącego i od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego "co tak naprawdę się stało", że Sejm zdecydowaną większością (także przy udziale połów PiS) odrzucił projekt ustawy covidowej.

Redakcja poleca

Rzecznik rządu: "Niech pan nie obawia się o naszą większość"

Na słowa Tuska zareagował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. "Panie Donaldzie Tusk niech się Pan nie obawia o naszą większość. Jeżeli chce być Pan premierem to jest do tego droga - konstruktywne wotum nieufności - art.158 Konstytucji. Niech Pan się zgłosi na premiera i znajdzie większość. Jednak Pan wie, że nawet opozycja nie chce Pana powrotu" - przekazał na Twitterze Müller.

RadioZET.pl