Obserwuj w Google News

Donald Tusk sprzyja Władimirowi Putinowi? Polacy zabrali głos

1 min. czytania
27.09.2022 07:49
Zareaguj Reakcja

Większość Polaków nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Donald Tusk w fotelu premiera sprzyjał Władimirowi Putinowi - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Zupełnie innego zdania są sympatycy partii rządzącej.

Donald Tusk i Władimir Putin
fot. Bartosz KRUPA/East News (ilustracyjne)

PiS od kilku miesięcy stara się wprowadzać do opinii publicznej narrację, że były premier i przewodniczący PO sprzyjał Kremlowi. Jarosław Kaczyński i inni politycy obozu rządzącego argumentują, że Donald Tusk m.in. praktycznie w całości oddał Rosjanom śledztwo po katastrofie smoleńskiej czy negocjował niekorzystne dla Polski kontrakty gazowe z Gazpromem. Sam Tusk wielokrotnie zaprzeczał w ostatnim czasie, że prowadził prorosyjską politykę, kiedy był szefem rządu.

Pracownia United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytała ankietowanych, czy ich zdaniem Tusk był sojusznikiem Rosji podczas sprawowania urzędu premiera. Większość odpowiedziała, że nie.

Redakcja poleca

Tusk chodził na pasku Putina? Nowy sondaż

Z takim stwierdzeniem nie zgodziło się 51,2 proc. ankietowanych (w tym 29,5 proc. "zdecydowanie nie"). Z kolei dla 36,7 proc. Tusk sprzyjał Putinowi (w tym 19,8 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak"). Żadnej z odpowiedzi nie udzieliło 12,1 proc. respondentów.

Wśród sympatyków PiS aż 82,7 proc. (w tym 56,8 proc. "zdecydowanie tak") badanych oceniła Tuska jako prorosyjskiego premiera, a przeciwnego zdania było 9,1 proc. (w tym 2,6 "zdecydowanie nie"). "Nie wiem" odpowiedziało 8,5 proc. 

Z kolei w gronie zwolenników opozycji tylko 10 proc. uznało Tuska za sojusznika Putina, a 14 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska