Obserwuj w Google News

Doradca społeczny prezydenta Dudy przekroczył uprawnienia? Jest śledztwo

2 min. czytania
26.07.2022 09:32
Zareaguj Reakcja

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku 14 lipca wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Gdańsku i doradcy społecznego Prezydenta RP Marcina Drewę - ustalili dziennikarze śledczy Radia ZET i RadioZET.pl Mariusz Gierszewski i Radosław Gruca. - Nie złamałem prawa. Zawsze działałem transparentnie - mówi Radiu ZET Marcin Drewa.

Problemy doradcy prezydenta Dudy
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER, screen Prezydent.pl

Prokuratura bada czy doradca prezydenta Andrzeja Dudy w swojej pracy jako dyrektor gdańskiego KRUS-u nie nadużył władzy, naruszył prawa pracownicze i poświadczył nieprawdę w dokumentach.

Doradca Andrzeja Dudy nadużył władzy? Radio ZET: Jest śledztwo

W marcu 2022 roku do prokuratury trafiło zawiadomienie dotyczące nieobecności w pracy dyrektora, pobierania przez niego w tym czasie pensji i korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych. Według autora zawiadomienia, Drewa miał w czasie pracy wykonywać między innymi działalność polityczną. Autor przedstawił ponad 80 przykładów, kiedy dyrektor KRUS w godzinach pracy prowadził aktywność niezwiązaną z tą instytucją.

Redakcja poleca

Na przykład 21 lutego tego roku wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej rządowego dofinansowania do budowy tunelu pod drogi krajowej nr 6 w ramach węzła Zryw w Wejherowie, z kolei 11 lutego wziął udział w uroczystości Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, a 4 lutego odwiedził wraz z rodziną Fabrykę Sztuki w Tczewie.

Marcin Drewa: Czuję się niewinny, nie złamałem prawa

- Czuję się niewinny, nic nie zrobiłem. Czekam na zamknięcie tego śledztwa. Nie złamałem prawa. Zawsze działałem transparentnie. Jestem dyrektorem, radnym, działam dość aktywnie, ale zawsze w ramach prawa - komentuje decyzję prokuratury Marcin Drewa, prezydencki doradca społeczny.

Początkowo prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Po złożonym zażaleniu postanowienie o uchyleniu odmowy wszczęcia wydał prokurator Dariusz Ziomek. Jako prokurator delegowany do Prokuratury Krajowej Ziomek zasłynął tym, że wystąpił do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o ukaranie sędziego Igora Tuleyi.

Na pytania dotyczące dyrektora Drewy wysłane przez Radio ZET 23 czerwca, centrala KRUS poinformowała, że "udzieli odpowiedzi 22 sierpnia". Według posiadanych przez Radio ZET dokumentów, dopiero 19 lipca Biuro Administracji KRUS wystąpiło do Oddziału Regionalnego w Gdańsku o przedstawienie danych dotyczących korzystania z pojazdów służbowych i kart paliwowych. Było to już po decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa.

RadioZET.pl/oprac. BCh