Obserwuj w Google News

Duda zawetuje lex TVN? Prezydencki minister uciął spekulacje

2 min. czytania
08.09.2021 10:02
Zareaguj Reakcja

Niektórzy politycy PiS sugerują, że Andrzej Duda podpisze lex TVN. Zupełnie inne głosy dobiegają z Pałacu Prezydenckiego. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w rozmowie z Radiem ZET zapowiedział zawetowanie nowelizacji ustawy medialnej. W podobnym tonie w środę wypowiedział się prezydencki minister Andrzej Dera. – Prezydent powiedział, że w tym kształcie, który jest, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest nie do zaakceptowania – stwierdził Dera w TVN24.

Siedziba TVN przy ulicy Wiertniczej
fot. Cezary Piwowarski/East News

Nowelizacja ustawy medialnej, tzw.  lex TVN najprawdopodobniej nie zostanie podpisana przez Andrzeja Dudę. Chociaż niektórzy politycy PiS, m.in. senator Stanisław Karczewski, sugerują inaczej, współpracownicy Dudy konsekwentnie powtarzają, że PiS nie może liczyć na akceptację głowy państwa w tej sprawie. – Prezydent powiedział, że w tym kształcie, który jest, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest nie do zaakceptowania – mówił w środę prezydencki minister Andrzej Dera.

Duda zawetuje lex TVN? "Prezydent nie akceptuje nowelizacji w obecnym kształcie"

Dera był pytany na antenie TVN24 m.in. o to, czy prezydent powiedział wprost rządzącym, że nie zaakceptuje nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w tym kształcie. – Tak, mamy wyraźny komunikat. Prezydent też publicznie powiedział w wywiadzie, dlaczego się nie zgadza z tą propozycją rozwiązania. Szef gabinetu także wyraźnie dał sygnał, że prezydent w tej formie przygotowanej ustawy nie zaakceptuje – mówił Dera.

Prezydencki minister był również pytany, czy prezydent uważa, że ta ustawa jest w ogóle niepotrzebna, czy oczekiwałby tej ustawy w innym kształcie. – Od tego jest rząd, a nie prezydent – wskazał Dera. Wcześniej zawetowanie lex TVN zapowiedział na antenie Radia ZET szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Redakcja poleca

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji z dwiema poprawkami zgłoszonymi przez PiS oraz jedną poprawką Konfederacji 11 sierpnia. Ustawa trafiła teraz do Senatu.

Ustawa, zdaniem autorów, ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS i jedną poprawkę Konfederacji. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

W poniedziałek na wspólnym posiedzeniu senackich komisji Kultury i Środków Przekazu, komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz komisji Ustawodawczej senatorowie przegłosowali odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w całości.

RadioZET.pl/PAP - Anna Kruszyńska/oprac. AK