Duda zdecydował o losie Gowina. To koniec lidera Porozumienia w rządzie
- Prezydent Andrzej Duda odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - poinformował rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski.

Andrzej Duda podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju - przekazał w środę na Twitterze Błażej Spychalski. Przypomnijmy, że o jego odwołanie do prezydenta dzień wcześniej zwrócił się premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik rządu Piotr Müller podczas wtorkowej konferencji powiedział, że powodem dymisji Gowina było to, że wicepremier oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali "nierzetelne działania" dotyczące reformy podatkowej.
Gowin po swojej dymisji zapowiedział opuszczenie koalicji rządzącej. - W dniu dzisiejszym PiS podjęło decyzje o faktycznym zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy, po siedmiu latach współpracy, po sześciu latach współrządzenia zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządowej ze względu na wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy - powiedział na wtorkowej konferencji.
- Odchodzę wraz z moimi przyjaciółmi z Porozumienia z podniesionym czołem z tego ministerstwa, z rządu. Zdziałaliśmy przez te sześć lat jako Porozumienie bardzo dużo. Jestem dumny z tego, że mogłem służyć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Od jutra Porozumienia rozpoczyna działalność, która w jak najlepszy sposób będzie realizować interesy Polski - dodał Gowin.
W środę rano zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Do dymisji podali się wiceministrowie z Porozumienia. Jednocześnie 5 posłów Porozumienia zagłosowało w środę ramię w ramię z PiS za wprowadzeniem do porządku środowych obrad projektu tzw. ustawy medialnej; 208 było przeciw. Byli to posłowie: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko.
RadioZET.pl/PAP: Mateusz Roszak