Obserwuj w Google News

Gowin znowu postawi się Kaczyńskiemu? "Nie będzie zgody Porozumienia"

2 min. czytania
27.06.2021 13:14
Zareaguj Reakcja

Nie będzie zgody Porozumienia na jakiekolwiek radykalne podnoszenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw. To jest polska racja stanu - oświadczył szef Porozumienia Jarosław Gowin. - Jako odpowiedzialni politycy znamy wartość kompromisu, ale też wiemy, gdzie przebiegają jego granice - dodał.

Jarosław Gowin
fot. PAP

Jarosław Gowin został w niedzielę wybrany prezesem Porozumienia na kolejną kadencję. Głosowało na niego 289 delegatów, trzech było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu - podała rzeczniczka partii Magdalena Sroka. Wicepremier podczas wystąpienia dziękował działaczom za obecność oraz za współpracę w ciągu ostatnich czterech lat.

- Od 6 lat rządzimy Polską w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy [...]. Te rządy przyniosły naszej ojczyźnie wiele dobrego, opowiadamy się za ich kontynuacją. Oczywiście rządy koalicyjne wymagają od wszystkich partnerów gotowości do kompromisu - mówił Gowin.

''Porozumienie na żadne kompromisy nie pójdzie''

Jak zaznaczył, dojrzałość polityczna wymaga umiejętności zawierania kompromisu, ale dojrzała polityka z drugiej strony wymaga też jasnego wyznaczania granicy kompromisu". - Są takie sprawy i takie wartości, w których Porozumienie na żadne kompromisy nie pójdzie - oświadczył.

Dodał, że Porozumienia dało już na to dowody. - To moja dymisja i niezłomność większości naszych parlamentarzystów [...] uratowały autorytet państwa przed kryzysem, w jakim nieuchronnie byśmy się znaleźli na skutek źle przygotowanych wyborów korespondencyjnych - stwierdził.

Redakcja poleca

Zdaniem Gowina, to jego wizyta w Brukseli i seria negocjacji z komisarzami unijnymi "utorowała drogę kompromisu i znalezienia rozwiązań, które zapobiegły czemuś, co byłoby bardzo złe dla Polski i dla Europy - zawetowaniu budżetu unijnego". Wymienił też sprzeciw Porozumienia wobec tzw. podatku medialnego.

- Jako odpowiedzialni politycy znamy wartość kompromisu, ale jako odpowiedzialna partia dobrze też wiemy, gdzie przebiegają jego granice. To dotyczy także przyszłości - podkreślił Gowin.

Gowin: Nie będzie zgody Porozumienia na radykalne podnoszenie podatków

Wicepremier zaznaczył, że wszelkie nowe rozwiązania podatkowe muszą być sprawiedliwe i nie mogą uderzać w ważną grupę społeczną, jaką jest klasa średnia, która - jego zdaniem - w każdym społeczeństwie jest motorem rozwoju.

- W interesie nie tylko klasy średniej, ale dla dobra całej Polski będziemy konsekwentnie dążyć do przyjęcia rozwiązań podatkowych, które są sprawiedliwe i prorozwojowe. Nie będzie zgody Porozumienia na jakiekolwiek radykalne podnoszenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw. To jest polska racja stanu - oświadczył Gowin.

RadioZET.pl/PAP