Obserwuj w Google News

Afera w resorcie Ziobry. Sędziowie żądają powołania komisji śledczej

2 min. czytania
21.08.2019 13:21
Zareaguj Reakcja

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia w przyjętej w środę uchwale zażądało powołania przez Sejm RP komisji śledczej ds. wycieku z resortu sprawiedliwości informacji dotyczących sędziów. Iustitia domaga się także ponownego rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Afera w resorcie Ziobry. Sędziowie żądają powołania komisji śledczej
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Onet opisał w poniedziałek kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje hejtu dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, kompromitujących materiałów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra.

Po tych doniesieniach Piebiak poinformował w oświadczeniu przesłanym PAP, że podał się do dymisji.

Jakub Iwaniec odchodzi. Lecą głowy w resorcie Ziobry

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia na środowej konferencji prasowej przedstawiło uchwałę, w której zawarto pięć głównych postulatów stowarzyszenia. Wśród nich znalazło się żądanie powołania przez Sejm RP komisji śledczej w celu ustalenia osób odpowiedzialnych za wyciek poufnych informacji dotyczących sędziów z ministerstwa sprawiedliwości.

Zmasowana akcja hejterska wobec sędziów

Iustitia chce także ponownego rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a także przekazania przez rzecznika dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba postępowania wyjaśniającego rzecznikowi dyscyplinarnemu przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Stowarzyszenie domaga się ponadto ustalenia, kto prowadzi na Twitterze profil Kasta Watch, który zdaniem członków Iustiti jest „odpowiedzialny za zmasowaną akcję hejterską wobec sędziów krytycznych wobec tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości”.

Łukasz Piebiak rezygnuje ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości

Iustitia zwróciła się do prokuratury „i innych organów sciągania oraz władzy ustawodawczej i wykonawczej z żądaniem wyjaśnienia tej sytuacji, w szczególności [...] niezwłocznego zabezpieczenia sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych osób wymienionych w publikacji portalu Onet.pl”.

RadioZET.pl/PAP