Obserwuj w Google News

Kaczyński o zakupie Polski Press: jedna z najlepszych wiadomości

PAP
2 min. czytania
29.01.2021 00:03
Zareaguj Reakcja

To jedna z najlepszych wiadomości, jaką usłyszałem w ciągu ostatnich lat; pozbawiliśmy się w wielkiej mierze mediów na rzecz czynników spoza Polski, a to pierwszy krok w drugą stronę - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński pytany o zakup Polska Press przez PKN Orlen.

Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

Jarosław Kaczyński przyznał w wywiadzie dla "wPolsce.pl", że zakup Polski Press przez PKN Orlen to "z najlepszych wiadomości, którą usłyszałem w ciągu ostatnich lat". My pozbawiliśmy się w wielkiej mierze mediów na rzecz czynników poza polskich, głównie niemieckich, z ogromną stratą dla naszej suwerenności. Już nie jako państwa, ale jako naród i z ogromnymi stratami w innych dziedzinach" - mówił.

Prezes PiS ocenił, że media przejmowane przez niemieckich przedsiębiorców jeszcze w latach 90-tych "odegrały ogromną rolę w demoralizowaniu młodzieży". "I to takim demoralizowaniu najbardziej można powiedzieć wulgarnym, prymitywnym" - ocenił.

Kaczyński o przejęciu Polski Press: jedna z najlepszych wiadomości ostatnich lat

"Jeżeli będziemy szli dalej tą drogą, która została rozpoczęta dzięki decyzjom prezesa (PKN Orlen Daniela) Obajtka, to będziemy szli ku temu, by tę sytuację uzdrowić, bo to jest sytuacja fatalna w sensie narodowym" - powiedział prezes PiS.

Redakcja poleca

Kaczyński oświadczył, że Polska musi mieć własne media, a media "niepolskie powinny być w naszym kraju wyjątkiem i to takim - można powiedzieć - rzadkim wyjątkiem". Zaznaczył, że nie jest to droga ani łatwa, ani krótka, ale "to jest jedyna droga obrony naszej wolności, naszej suwerenności, bo media to jest coś, co by można było porównać przynajmniej do znaczących części mózgu i jednocześnie układu nerwowego człowieka". "Człowiek, któremu by to odebrano już po prostu nie byłby człowiekiem w całym tego słowa znaczeniu. I także naród, któremu to odebrano jest rzeczywiście w bardzo trudnej sytuacji" - mówił szef PiS.

"Nie zgadzajmy się na te wszystkie opowieści o tym, że kapitał nie ma narodowości, że wszystkie te mechanizmy, które przez wieki funkcjonowały w relacjach między narodami i państwami nagle przestały istnieć. To bajki i to bajki w sposób intencjonalny opowiadane przez tych najsilniejszych, którzy po prostu w dalszym ciągu mają bardzo silną tendencję do tego, żeby dominować, panować nad tymi słabszymi" - powiedział.

"My dzięki bardzo niedobremu biegowi naszej historii (...) jesteśmy jeszcze dzisiaj ciągle w tej słabszej pozycji, ale idziemy dobrą drogą do tego żeby ją jakość wzmocnić i to bardzo wzmocnić" - dodał Kaczyński.

RadioZET.pl/ PAP/ wPolsce.pl