,

Józef Pinior skazany. B. działacz opozycji w PRL oraz senator usłyszał wyrok

30.08.2021 12:40

Józef Pinior, działacz opozycji w PRL oraz były senator, został skazany na 1,5 roku więzienia za poświadczenie nieprawdy w zeznaniach majątkowych. Jego były asystent za korupcję usłyszał wyrok 5 lat więzienia. Sąd Rejonowy we Wrocławiu nie zawiesił im warunkowo wykonania tych kar.

Józef Pinior
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER (zdjęcie z 2020 roku)

W poniedziałek wrocławski sąd ogłosił wyrok w procesie, w którym oprócz byłego senatora Józefa Piniora i jego byłego asystenta Jarosława Wardęgi (obaj godzą się na podawanie nazwisk - PAP) oskarżonych było też 14 innych osób podejrzanych o wręczanie łapówek lub proponujących pieniądze za załatwienie spraw. Wyrok nie jest prawomocny.

Pinior został skazany na 1,5 roku więzienia za poświadczenie nieprawdy w swoich zeznaniach majątkowych, w których nie wykazywał przyjmowanych kwot. Jego były asystent za korupcję usłyszał wyrok 5 lat więzienia. Sąd we Wrocławiu nie zawiesił im warunkowo wykonania tych kar.

W marcu zarówno Pinior, jak i jego asystent, zostali już prawomocnie skazani przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu za korupcję na 1,5 roku bezwzględnego więzienia w innym procesie. Piniorowi Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na wniosek jego obrońców zezwolił ostatecznie na odbywanie kary więzienia w warunkach domowych.

Józef Pinior skazany. Kim jest?

Józef Pinior to 66-letni polityk prawnik i wykładowca akademicki. W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej - współorganizował m.in. struktury NSZZ "Solidarność" na Dolnym Śląsku. W latach 1983-84 przebywał w areszcie oraz więzieniu.

Po 1989 roku był członkiem, a w latach 1998-99 wiceprzewodniczącym Unii Pracy. W latach 2004-09 sprawował mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego (z ramienia Socjaldemokracji Polskiej), a w latach 2011-15 senatora RP (z ramienia Platformy Obywatelskiej). 

RadioZET.pl/PAP/wikipedia.org