Obserwuj w Google News

Kaczyński atakuje Tuska. "Zjawisko skrajnie szkodliwe", "daleko idąca lojalność"

2 min. czytania
17.10.2022 09:09
Zareaguj Reakcja

- Są formacje polityczne w naszej historii, które wspierają siły zewnętrzne i wykazują wobec nich daleko idącą lojalność. Dziś to zjawisko najpełniej reprezentuje KO i Donald Tusk - mówił w Radiu Łódź Jarosław Kaczyński.

jarosław kaczyński
fot. PAP

Jarosław Kaczyński mówił w Pabianicach, że "mamy w Polsce partię niemiecką". W rozmowie z Radiem Łódź prezes PiS rozwinął swoją myśl. Polityk potwierdził i doprecyzował, że mówił o okresie monarchii elekcyjnej, ale także przykładach wcześniejszych.

- To jest zła część naszej historii, że są formacje polityczne, oczywiście to nie chodzi o partie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, kiedyś mówiono o tym, że to są stronnictwa, które odwołują się do wsparcia jakichś sił zewnętrznych i przynajmniej w dużej mierze wykazują wobec tych sił daleko idącą lojalność - mówił Kaczyński.

Redakcja poleca

Kaczyński atakuje Tuska. "Zjawisko skrajnie szkodliwe"

- Mamy dziś znów to zjawisko i to jest zjawisko skrajnie szkodliwe, a jego reprezentacją najpełniejszą jest KO, a w szczególność - tu już użyje nazwiska - po prostu Donald Tusk - dodał.

Kaczyński był także pytany, jak naprawić Unię Europejską, co również było jednym z tematów spotkania w Pabianicach. - Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami - mówił polityk PiS i jako przykład wymienił wygrane w Szwecji i we Włoszech wybory przez konserwatywne siły, a także wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, które również dają perspektywę, aby odsunąć od władzy obecny układ sił.

Jak wskazał, jeżeli sytuacja polityczna w Europie się zmieni, to będzie dużo łatwiej o zmiany w samej Unii. - Tu trzeba brać czynnik czasu i zachowywać pewną cierpliwość - stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości.

RadioZET.pl/ Grzegorz Bruszewski (PAP)